MUNI ECON Working Papers v roce 2021

Jednou z cest naplňující principy Open Science je publikování výsledků svého bádání ve fakultní sérii MUNI ECON Working Papers. Cílem je zpřístupnění ekonomického výzkumu na Masarykově univerzitě, povzbuzení diskuze a získání zpětné vazby od kolegů a dalších ekonomů. MUNI ECON Working Papers jsou indexovány v databázi RePEc.

20. 1. 2022 Pavel Sedláček

Databáze umožňuje sledování celé řady ukazatelů včetně počtů stažení textů či zobrazení abstraktů. V případě MUNI ECON Working Papers jsou tyto počty následující (od prvního WP v této řadě v roce 2012 do dneška): počet stažení textů 1613, počet zobrazení abstraktu 4549, z toho za loňský rok 386 resp. 1250. Úspěšná čísla jsou podpořena rekordním zájmem našich výzkumníků publikovat ve fakultní sérii v loňském roce.

Jádrem platformy RePEc je databáze výsledků RePEc IDEAS obsahující zhruba 2,8 milionu volně dostupných výsledků, přičemž drtivá většina 2,6 milionů záznamů je dostupná v kompletním znění jako fulltext. Kromě working papers jsou v databázi také články, knihy, kapitoly v knihách či softwarové komponenty. Working papers pochází ze 4600 různých Working Paper Series, články ze 3000 časopisů (včetně časopisů předních vydavatelství jako je Elsevier či Springer). V databázi bylo doposud vytvořeno zhruba 2000 archivů institucí a registrováno přes 50000 autorů.Výsledky své badatelské činnosti dává k dispozici prostřednictvím Working Paper Series v databázi RePec IDEAS celá řada předních univerzit v USA a v Evropě. Z českých institucí do databáze přispívají svými Working Paper Series mj. vědci z CERGE-EI, Institutu ekonomických studií FSV UK, či vědeckého pracoviště České národní banky.

V rámci MUNI ECON Working Papers lze zveřejnit příspěvky, které dosud nebyly publikovány v časopise ani knižně. Naprostá většina časopisů umožňuje publikovat preprint článků ve formě working paperu. Postoj k otevřenému přístupu (Open Access) vašeho cílového časopisu si můžete ověřit zde.

Se svými dotazy a nabídkami textů se můžete obracet na workingpapers@econ.muni.cz.