Podniková ekonomika a management

Hledat, přemýšlet, měnit, podnikat

Představení studijního programu

Při studiu tohoto programu si prohloubíte obecné vědomosti z oblasti podnikové ekonomiky a managementu a získáte specializované znalosti vybraných podnikových činností dle vlastního výběru. Vybrat si můžete jeden ze tří specializovaných bloků – Obecný management a marketing, Finanční management a controlling nebo Provozní management a logistika.

Porozumíte teoretickým základům podnikové ekonomiky a naučíte se je aplikovat v praxi. Hlouběji pochopíte účel a fungování institucí podnikatelské sféry, jejich organizační struktury, řízení, ekonomiky a financování. Zvládnete analyzovat ekonomiku a systémy řízení konkrétního podniku včetně tvorby adekvátních závěrů a doporučení.

Předáme vám znalosti z oblastí řízení a manažerských dovedností. Osvojíte si také psychologické, sociokulturní, obchodní a další aspekty komunikačních dovedností. Připravíme vás nejen na práci v týmu, ale také na jeho vedení. Zvládnete se odborně vyjadřovat na vysoké úrovni, prezentovat a diskutovat v angličtině a dalším světovém jazyce podle vlastního výběru. Osvojíte si nástroje k řešení modelových i praktických situací.

Získané znalosti a dovednosti vás připraví zejména na pozice středních a vrcholových manažerů nebo odborníků na konkrétní problémovou oblast řízení podniku s velkým potenciálem ke kariérnímu růstu ve středních a velkých podnicích.

Je studium programu pro vás?

• Chcete rozumět fungování podniku?
  • Chcete získat základ pro střední a vrcholovou manažerskou pozici nebo být odborníkem na konkrétní oblast v podniku?
  • Máte analytické myšlení a nebojíte se čísel a jejich zpracovávání?
  • Toužíte se naučit pracovat v týmu nebo jej vést?
  • Přejete si umět pracovat efektivně a chápat souvislosti?
  • Je pro vás studium cizího jazyka samozřejmost, a ne nutné zlo?
  • Chcete rozumět fungování podniku?

Praxe

Během studia budete v týmu i samostatně zpracovávat celou řadu praktických seminárních prací. Budeme vás také pomocí kreditů podporovat v absolvování pracovní praxe nebo stáže v podniku podle vašeho výběru. Můžete se zapojit i do některé ze studentských organizací AISEC nebo TopSEC

Díky široké síti spolupracujících univerzit po celém světě budete mít možnost vycestovat v rámci programu Erasmus+ nebo dokonce získat univerzitní titul na University of Huddersfield ve Velké Británii.

Uplatnění absolventů

Díky tomuto programu si prohloubíte obecný základ ekonomických věd o specializované poznatky a propojíte je s praktickou aplikací. Získáte široký rozhled a schopnost aplikovat odborné poznatky do každodenní praxe, případně podporovat v tomtéž jiné lidi. Zároveň však budete mít i hlubší, specializované znalosti vybraných oblastí managementu a podnikové ekonomiky prostřednictvím profilujících specializací.

Jako absolvent budete ovládat důležité manažerské dovednosti kombinované s vysokou úrovní odborných znalostí z ekonomiky podniku. Díky tomu se uplatníte především ve funkcích středního stupně řízení, nebo jako asistenti vrcholových řídících pracovníků podniku s velkým potenciálem kariérního růstu. Získáte ale i potřebné znalosti a dovednosti pro odbornou práci v různých úsecích podniku – např. jako analytik, projektant systému řízení nebo ekonomicko-organizační poradce.

Celková univerzálnost studia vám umožní uplatnění v široké škále různorodých podniků či organizací a představuje tak významnou konkurenční výhodu oboru.

„Veškerou teorii ze studia podnikové ekonomiky na ESF využijete v praxi, jen musíte vymyslet jak. Já jsem při studiu začala podnikat a už diplomovou práci propojila s vlastním byznysem. Nyní navíc pracuji jako bankéřka pro středně velké firmy. Pokud milujete obchod, lepší školu a obor nenajdete.“

Aneta Suchomelová Aneta Suchomelová
Firemní bankéř - junior, ČSOB

Podmínky přijetí

Podrobné informace k přijímacímu řízení naleznete na webu ECON.MUNI. Kontakty a dotazy k technickým záležitostem elektronické přihlášky a k platbě za elektronicky podanou přihlášku pište na adresu prihlaska@muni.cz. Dotazy k organizaci studia posílejte na adresu studijního oddělení fakulty studijni@econ.muni.cz.

Kritéria hodnocení jsou zveřejněny na webu ECON.MUNI.

Doporučená literatura

Doporučenou literaturu a ukázkové testy k jednotlivým zkouškám naleznete na ECON.MUNI

Zajišťuje Ekonomicko-správní fakulta
Typ studia magisterský navazující na bakalářský
Forma prezenční, kombinovaná
Doba studia 2 roky
Vyučovací jazyk čeština

Možnosti studia

Jednooborové studium

Na tento program můžete navázat ve stejnojmenném doktorském programu.

Chcete vědět víc?

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Ing. Bc. Alena Šafrová Drášilová, Ph.D.

Konzultant programu

e‑mail: