Mezi Ekonomicko-správní fakultou MU a Fakultou ekonomiky na University of Rennes 1 budou fungovat už dva společné studijní programy

16. 11. 2022

Bez popisku

Rektor MU Martin Bareš a rektor University of Rennes 1 David Alis podepsali ve čtvrtek v Rennes smlouvu týkající se dvou společných studijních programů, takzvaných double degrees. Jejich absolventi získají diplomy z obou univerzit.

Oba navazující magisterské programy se otevírají mezi Ekonomicko-správní fakultou MU a University of Rennes 1, Faculty of Economics a celkově nabídnou prostor pro studium až 60 zájemcům. Programy jsou otevřené jak pro studenty českých studijních programů, tak pro zahraniční studenty – univerzity totiž program otevírají ve více jazykových mutacích, kde je spojovacím prvkem studium v anglickém jazyce.

Studenti se tak mohou hlásit buď do již dlouho fungujícího česko-francouzského programu Veřejná správa (Administration publique) nebo do jeho nově akreditované anglicko-francouzské mutace Public Administration (Administration publique). Pro druhý double degree program Public Finance and Economics je potřebná znalost pouze anglického jazyka.

„Je to pro nás významný den, který v sobě navíc nese jasnou symboliku v upevnění už tak dlouholetého partnerství. Obě univerzity vzájemně spolupracují už víc než 20 let a společně jsme s dalšími evropskými univerzitami také členy aliance EDUC. Brno a Rennes jsou kromě toho také partnerskými městy s oficiálním statusem. Potkali jsme se zde i s českými studenty aktuálně působícími na místní univerzitě, kteří nám potvrdili, že vytvořené vazby fungují. Podpis této smlouvy jen upevňuje vzájemné synergie mezi oběma institucemi a městy,“ uvedl rektor MU Martin Bareš.

Podpisu smlouvy se kromě rektora MU Martina Bareše zúčastnili také prorektor pro internacionalizaci Břetislav Dančák,
děkan ESF MU Jiří Špalek a prorektor pro vzdělávání a kvalitu Michal Bulant | Foto: MU

Aby studenti získali druhý magisterský titul ze zahraniční univerzity, musí povinně strávit alespoň jeden semestr na zahraniční univerzitě a napsat závěrečnou práci pod dvojím vedením. Podle mobilitních schémat tak studenti MU budou studovat třetí semestr v Rennes, kde také v rámci programu Administration publique kromě výuky absolvují povinnou dvouměsíční stáž ve francouzské instituci, a případně tam mohou zůstat i čtvrtý semestr a připravit si tam diplomovou práci. Po dokončení studií získají absolventi diplomy z MU i z Rennes. Na českém diplomu je uveden titul inženýr, francouzský diplom ponese titul Master.

„Double degree programy představují pro naše studenty velmi zajímavou příležitost, protože se díky dvojímu studiu stanou nejen absolventy MU, ale také prestižní zahraniční univerzity, což jim výrazně zlepšuje šance na pracovním trhu. Dosavadní absolventi programu pracují na významných pozicích v rámci českých i francouzských firem a organizací, včetně Evropské komise a jiných evropských institucí. Double degree program navíc usnadní život těm, kteří chtějí po škole pracovat ve Francii – díky dvojímu titulu jim totiž odpadne povinnost zdlouhavého uznávání diplomů, takzvané nostrifikace. Jelikož student splní všechny podmínky obou univerzit, je double degree studium bráno tak, jako by všechny čtyři semestry studoval i ve Francii,“ vysvětlil Jiří Špalek, děkan Ekonomicko-správní fakulty MU, který byl součástí delegace do Rennes spolu s rektorem Martinem Barešem, prorektorem pro internacionalizaci Břetislavem Dančákem a prorektorem pro vzdělávání a kvalitu Michalem Bulantem.

Podle vedoucího katedry veřejné ekonomie, Roberta Jahody, která na ESF oba programy garantuje, stojí za vznikem podobného programu spousta úsilí a práce. Kromě kompletní přípravy akreditačního spisu je totiž nutné připravit a doladit smlouvu mezi univerzitami, což zabere i několik měsíců. Připravit je potřeba mobilitní schémata pro oba směry, definovat způsob přijímání a následně ukončení studentů a vůbec předejít možným problémům, které by se mohly vyskytnout. S ohledem na relativně menší počet studentů jde o hodně práce, na druhou stranu však takové programy lákají motivované a kvalitní uchazeče, kteří jsou poté úspěšní ve své další kariéře.

Bez popisku

Podobných programů má MU hned několik. Například na Ekonomicko-správní fakultě kromě nově otevřených programů existuje také dohoda s univerzitou z Itálie a diskutuje se o možnosti rozšířit již zmíněný program Public Finance and Economics o studijní plán umožňující double degree s univerzitou z Portugalska.

Na zkušenosti se studiem v Rennes jsme se zeptali Bc. Anny Puhlovské, která studuje 2. ročník navazujícího studia MFTAP (vyučované předměty mají francouzskou mutaci). „Na celém double degree studiu MFTAP nejvíce oceňuji snahu o převedení teoretických znalostí do praxe díky povinným stážím.

Semestrální pobyt v Rennes, v rámci kterého je povinná dvouměsíční stáž ve francouzské instituci veřejné správy, je zkušenost k nezaplacení. Máme se spolužáky možnost nahlédnout do fungování pracovních týmů v zahraničí, můžeme také převést teoretické znalosti do praxe a získat celou řadu pracovních kontaktů, které se v budoucnu mohou hodit.

Anna Puhlovská na stáži v Rennes | Foto: Ladislav Pospíšil

Moje stáž probíhá v Evropském domě v Rennes, kde mám na starost hlavně komunikaci na sociálních sítích. Po téměř dvou měsících práce mohu říct, že jsem získala mnohem větší jistotu ve francouzštině, protože její využívání na stáži je mnohem intenzivnější než ve škole.

Věřím, že tato pracovní zkušenost vyšperkuje můj životopis a ukáže budoucímu zaměstnavateli moji schopnost integrovat se do pracovního kolektivu, komunikovat v cizím jazyce a celkově zvládat náročné situace, které s sebou práce v zahraničí přináší“, těší se Anna Puhlovská.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.