Vyhlášení Centralizovaného rozvojového programu pro veřejné vysoké školy pro rok 2020

30. 5. 2019 Ondřej Petr

V rámci CRP 2020 je vyhlášen program určený ke sdílení kapacit a vytváření sítí vysokých škol v ČR (pouze veřejné vysoké školy ČR). Univerzita má možnost zapojit se:

• nejvýše do pěti projektů (tzv. v limitu) – na projektu musí spolupracovat minimálně dvě vysoké školy, podpora dosahuje výše 1–15 mil. Kč na projekt;
  • do neomezeného počtu rozsáhlých projektů (tzv. 18+) – tyto projekty musí řešit nejméně 18 vysokých škol, podpora dosahuje výše 5–20 mil. Kč na projekt.

Cílem Centralizovaného rozvojového programu je přispět k naplňování jednotlivých priorit stanovených v Dlouhodobém záměru vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové a inovační, umělecké a další tvůrčí činnosti pro oblast vysokých škol na období 2016–2020 a Plánem realizace Dlouhodobého záměru vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové a inovační, umělecké a další tvůrčí činnosti pro oblast vysokých škol pro rok 2020.

Každý předložený projekt je třeba přiřadit pouze k jednomu tematickému zaměření (blíže viz dokumentace k vyhlášení CRP pro rok 2020). Na projekty zaměřené na realizaci výzkumu, vývoje a inovací ve smyslu zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů, nebude poskytnuta dotace s výjimkou organizačního zabezpečení.

Předmětem podpory je např. snižování studijní neúspěšnosti, elektronizace správní agendy, reflexe právního prostředí, kybernetická bezpečnost, pořádání mimořádných akcí (festivaly, přehlídky, výstavy), posilování společenské odpovědnosti vysokých škol, genderová rovnováha v prostředí VŠ, mezinárodní spolupráce VŠ, podpora marketingu a prezentace VŠ v České republice a v zahraničí, budování infrastruktury pro přijímání a péči o zahraniční studenty včetně vzdělávání administrativních pracovníků nebo také rozvoj vzdělávací činnosti VŠ prostřednictvím zkvalitňování pedagogických kompetencí a zavádění inovací v učení, výuka v tzv. malých, strategicky a geopoliticky významných studijních programech/oborech, jejich stabilizace a výchova pedagogů pro zajištění jejich výuky.

Rozpočet koordinující vysoké školy u projektů pro nejméně 18 vysokých škol může dosáhnout maximální výše 20 % z celkové finanční částky požadované na řešení projektu. Rozpočty spoluřešitelských vysokých škol musí být v takové výši, aby zajistily plnohodnotnou roli vysoké školy při řešení, plnění cílů a využívání výsledků projektu.

Masarykova univerzita již zahájila na úrovni vedení MU diskusi o záměrech, které bude do soutěže předkládat, především tedy o projektech „v limitu“. O těchto projektech rozhoduje vedení univerzity.

Podmínky pro rozsáhlé projekty 18+ (dle rozhodnutí rektora):

• Vedení univerzity nebude omezovat počet projektů, o všech projektových záměrech bude průběžně informováno a s jejich předložením musí souhlasit.
  • Projektový záměr musí mít dopad na více hospodářských středisek.
  • U pokračujících projektů je nutné provést revizi realizovaných výstupů v roce 2019 a formulovat návaznost (co má pokračování projektu přinést).
  • Sběr projektových záměrů probíhá průběžně - první kolo sběru proběhne k datu 31. srpna 2019 a druhé kolo k 30. září 2019.

Kompletní materiály k Vyhlášení CRP naleznete ZDE.