Rád se obohatím o pohled lidí z jiných oborů

Jindřicha Slámu zavedlo studium do Brna až z Ústeckého kraje. V lednu se chystá obhajovat bakalářskou práci z Podnikové informatiky a čeká ho další cesta na navazující magisterské studium. Stojí před dilematem, zda pokračovat ve studiu Podnikové informatiky nebo se vrhnout do světa Financí se zaměřením na finanční trhy, instituce a technologie.

1. 11. 2021 Ekonomicko-správní fakulta MU

Jaká cesta tě zavedla na Ekonomicko-správní fakultu MU?
Jsem původně z Ústeckého kraje a studium na ESF jsem si vybral, protože mi vyhovovala svými nároky a také mě zaujal obor Podniková informatika. Líbilo se mi, že bych mohl sloužit jako takový spojovací můstek mezi ekonomy a informatiky a tím být do jisté míry překladačem mezi nimi. Tím, že se jedná o různá odvětví, tak každý mluví trochu jiným jazykem. Hodně mě zajímají ERP systémy, díky čemuž jsem při studiu začal dělat v jedné konzultantské společnosti. Doporučil mě do ní můj vedoucí bakalářské práce, který je vlastně teď i mým kolegou.

Mohl bys přiblížit, co jsou ERP systémy, které jsi zmínil?
To jsou podnikové informační systémy. Zpravidla se jedná o ekonomický software, díky kterému je možné analyzovat důležité údaje dané společnosti. Například ohledně stavu zásob, nákupních/prodejních objednávek a vůbec celkové výkonnosti podniku.

A ty tedy sloužíš jako spojka mezi odvětvími?
Ano. Zabývám se samotnou implementací tohoto softwaru. Někdy je těžké najít společnou řeč mezi tím, co chce zákazník, a tím, co mu můžeme nabídnout. Moje práce konzultanta tedy spočívá v tom, že překládám programátorovi požadavek zákazníka, aby mohl dále individuálně přizpůsobit ERP systém pro danou společnost.

Co ti přináší tvé studium na ESF?
Byl to dobrý zahajovací bod pro to, abych mohl dělat práci, které se teď věnuji a která mě baví.

Tvé bakalářské studium už se chýlí ke konci…
V lednu bych měl státnicovat s tím, že už jen dopisuji praktickou část ve své bakalářské práci. Tu dělám ve společnosti, ve které jsem zaměstnaný. A už nyní jsem si zapsal navazující magisterské předměty, abych mohl snadněji pokračovat ve studiu.

Takže bys tedy rád pokračoval v navazujícím magisterském studiu?
Podal jsem si přihlášky na dva programy. Jedním z nich je Podniková informatika, což je pokračování toho, co nyní studuji na bakaláři. Druhým jsou Finance se zaměřením na finanční trhy, instituce a technologie, protože jsem se snad jako každý druhý začal během pandemie více zajímat o investování, a to především do akciových společností. Začalo mě to bavit a asi si dovedu představit, že bych se tak díky škole mohl o to zajímat ještě víc. Na druhou stranu se trochu obávám toho, aby mi nechyběly některé základy z bakalářských Financí, protože je to oproti informatice úplně jiný svět.

Máš pocit, že ti má magistr ještě co nabídnout?
Myslím si, že na Podnikové informatice by tam nebyl tak výrazný posun jako u Financí. Stěžejní předměty na Podnikové informatice už mám totiž za sebou z bakaláře. Takže na magistrovi neočekávám už tolik nových věcí, ale samozřejmě se hodí si rozšířit přehled v daném oboru. Na druhou stranu, kdybych se pustil do Financí, tak u nich očekávám takřka všechno nové.

Takže tě láká zůstat ve vysokoškolském prostředí nějaký čas při studiu magistra?
Přesně tak. Nějakou chvíli před studiem na ESF jsem pracoval a šel jsem studovat, protože mě baví se potkávat se spolužáky s podobnými zájmy. Myslím si, že vysoká škola je právě i o navázání různých kontaktů. Proto považuji za přínosnou i určitou diverzifikaci a rád se tak obohatím o pohled lidí z úplně jiných oborů. To všechno podle mě člověka posouvá dál v životě.

Kde bereš motivaci pro pokračování ve studiu?
Asi v tom, že jsem si poslední semestry vůbec neužil prezenční výuku kvůli covidu. O to větší chuť mám teď využít tu dobu, kdy se zas můžeme se spolužáky potkávat ve škole.