„Chci studovat obor, co hýbe světem,“ říká magisterský student ECON MUNI

18. 3. 2022 Ekonomicko-správní fakulta MU

Dominik Hykš na začátku tohoto roku získal bakalářský titul na Mendelově univerzitě. V magisterském studiu se ale rozhodl pokračovat na Masarykově univerzitě. Přečtěte si, co ho k této změně vedlo, proč podle něj má smysl ve studiu pokračovat a jaké to je kombinovat studium na dvou fakultách.

Jaká byla tvoje cesta na Masarykovu univerzitu?

Už před podáním přihlášky, tedy ještě před absolvováním Mezinárodních teritoriálních studií na Mendelově univerzitě, jsem se ve volném čase začal zajímat o finance a investice, četl jsem všelijaké knihy a články na toto téma. Ekonomika mě pohltila. Po rešerši magisterských oborů se zaměřením na ekonomiku byla ECON MUNI jasná volba.

Co tě vedlo k volbě oboru, který je vyučován ve spolupráci Ekonomicko-správní fakulty a Fakulty sociálních studií?

Politika a ekonomika jsou úzce propojené oblasti. Při studiu získávám znalosti v jedinečné kombinaci pokročilejší ekonomie a mezinárodních vztahů. Vhled do mezinárodních vztahů považuji ve studiu hospodářské politiky za klíčový. Jedno bez druhého nejde pochopit na sto procent. Navíc spojením těchto dvou oborů vám informace poskytnuté z obou stran do sebe perfektně zapadnou.

Je obtížné studium takto kombinovat?

Je to o něco složitější než studovat jen na jedné fakultě. Komplikace ale spočívají opravdu jen v častějším přejíždění mezi dvěma budovami. Chápu, že u některých oborů mezifakultní spolupráce nemusí dávat smysl, v mém případě je ten přínos ale obrovský. Pár jízd tramvají navíc za to rozhodně stojí.

Jsi tedy zatím se studiem spokojený?

Určitě, dokonce bych řekl, že mě MUNI uchvátila. Vyzdvihl bych asi hlavně přednášející. Už na první hodině jsem poznal, že moji učitelé mají neskutečný přehled a ví, o čem mluví. A co víc, dokážou vás pro předmět nadchnout.

A co předměty jako takové?

S těmi jsem také velmi spokojený jak na Ekonomicko-správní fakultě, tak na Fakultě sociálních studií. Líbí se mi, že vidím jasný smysl v dané skladbě předmětů, má to účel a řád. V bakalářském studiu byla výuka pořád velmi obecná, ale tak to je asi na většině vysokých škol, zatímco v magisterském už jdete do hloubky. A právě to mě na navazujícím studiu tak baví. Trochu jsem se obával, jaké to bude, kombinovat předměty z dvou různých fakult, ale byl jsem opravdu mile překvapen. Všechno je perfektně propojené.

Myslíš, že ti má magisterské studium ještě co nabídnout?

Rozhodně. Když pominu pozdější vyšší platové ohodnocení či kariérní rozvoj, tak vám magisterské studium rozšíří vaše znalostní obzory. Toto mě neskutečně motivuje. Momentálně jsem studiem tak nadšený, že přemýšlím i o doktorátu.

Co bys poradil studentům, kteří přemýšlejí, že zanechají studia po dosažení titulu bakaláře?

Nedělejte to. Stojí za to se „kousnout“ a uteče to jako voda. Během bakalářského studia se všeho dotknete spíše okrajově. Právě až na magistru se do problematiky ponoříte mnohem hlouběji a začne to opravdové studium.