Rekapitulace letních novinek v SVI

Dovolíme si vás souhrnně informovat o novinkách v naší knihovně, které by vás měly zajímat (a že jich není zrovna málo :-)

13. 9. 2018 Jaroslav Nekuda

I. Nové elektronické zdroje

… vesměs pořízené díky projektu Podpora rozvoje studijního prostředí na vysokých školách z OP VVV.

ProQuest Ebook Central: trvalý nákup elektronických knih pořízených podle skutečného zájmu učitelů a studentů (tzv. Demand Driven Acquisition – DDA). Na webové stránce https://masaryk-ebooks.ebookcentral.proquest.com/ se nachází obří databáze elektronických knih, ve které můžete vyhledávat či brouzdat dle oborů. Tituly, které vás zaujmou, si můžete minimálně pět minut libovolně prohlížet. A u titulů, které vás zaujmou hodně a u kterých si myslíte, že měly zajímat i ostatní, můžete požádat o trvalé pořízení vyplněním jednoduchého formuláře – příslušný odkaz najdete u podrobného výpisu každé knihy. Pokud má být kniha použita k výuce některého předmětů, dejte nám to vědět – pořídíme je v režimu současného čtení více uživateli zároveň.

Celkem jedenáct vybraných elektronických on-line encyklopedií od Wiley z oblastí financí, managementu, komunikace či statistiky je už trvale přístupných, seznam najdete zde.

Archiv 96 odborných časopisů v oblasti obchodu, managementu a ekonomie z let 1918–1996 od producenta Taylor & Francis je nyní trvale přístupný, podrobnosti a vstup najdete zde.

Také byl zakoupen archív The Economist Historical Archive 1843–2014, podrobnosti a vstup najdete zde.

NBER – přístup do databáze working papers publikovaných pod hlavičkou National Bureau of Economic Research, podrobnosti zde.

118 elektronických příruček Oxford Handbooks z ekonomické oblasti – podrobnosti a vstup najdete zde.

II. Novinky v technologiích SVI

Knihovna přes prázdniny přešla k nejmodernějšímu systému oběhu a zabezpečení knih a tomu odpovídajících periferií, označovanému zkratkou RFID. Pro uživatele to znamená zejména možnost samoobslužného půjčování a vracení knih, přičemž obojí je intuitivní a přirozené „jako úsměv mládence“ :-)

Pro čtenáře jsme zakoupili dva speciální knižní skenery, které umožňují snadno, rychle – a pro knihy šetrně – skenovat části knih pro vlastní studijní potřebu. Více o nich najdete zde.

V knihovně také máme nové počítače. Je jich více a samozřejmě jsou také výrazně lepší a rychlejší než ty předchozí. Především však jsou zapojeny do centrální správy univerzitních počítačů, takže se na ně nyní může přihlásit kdokoliv z MU pomocí svého UČO a sekundárního hesla. To také znamená bezproblémové napojení na tiskové služby skrze SUPO pro všechny univerzitní uživatele a další centralizované služby.

A poslední novinkou je experimentální rozšíření provozní doby SVI ve dnech Po–Čt až do 20.00 hod., aby všechna ta „dobra“, co se v SVI nabízejí, mohla být ještě více využita.

Nabídku „SVI v kostce“ pak představují nové informační letáčky v češtině a v angličtině.

Všem přejeme příjemné výlety do světa informací i hladký začátek školního roku …

Jaroslav Nekuda a Jiří Poláček za kolektiv SVI