Ocenění nejlepším diplomantkám z ECON MUNI

19. 12. 2023 Kateřina Eliášová

V trojici vlevo Barbora Šofranková, vpravo Silvie Komárková.

Listopad se letos nesl ve znamení úspěchů našich diplomantek. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ocenil v rámci Svatomartinské konference Ing. Barboru Šofrankovou za nejlepší diplomovou práci v oblasti soutěžního práva či ekonomie. Barbora se ve své práci zabývala problematikou konkurence na trhu s plynem. Vedoucím práce byl prof. Martin Kvizda.

Na konci měsíce se také konala soutěž Czech Envi Thesis, kde třetí místo získala diplomatka ECON MUNI Ing. Silvie Komárková, která se ve své práci zabývala společenskou odpovědností a udržitelností na naší fakultě. Vedoucí práce byla doc. Alena Klapalová. Silvie slavila úspěch i v Soutěži studentských prací Lipka, kde získala speciální cenu ředitelky Lipky.

Moc gratulujeme ke skvělým výsledkům a oběma oceněným jsme položili několik otázek:

Jak jste si vybrala téma své diplomové práce, co vás vedlo k zájmu o právě tuto problematiku?

BŠ: Když jsem si vybírala téma své diplomové práce, situace s energiemi se začala zhoršovat, jejich ceny rostly, což se později změnilo v energetickou krizi. Zajímám se také o politiku a aktuální společenská témata, proto mě potěšilo, že mezi možnými tématy mé diplomové práce vidím téma související s energií. Chtěla jsem se také dozvědět více o rychle se rozvíjející konkurenceschopné ekonomice, o které jsem do té doby moc neslyšela, a tak mě kombinace konkurence a energie přesvědčila, abych si vybrala toto téma. A vybrala jsem si velmi dobře.

SK: Během studia jsem zjistila, že mě čistě ekonomická a podniková témata nenaplňují. Takže jsem hledala něco, co bude mít přesah a hmatatelný pozitivní přínos i pro okolí. Konkrétně pro zpracování akčního plánu mě inspirovala paní docentka Klapalová v předmětu Společenská odpovědnost firem, zaujalo mě, že akční plán může mít vliv na reálnou změnu chování organizace.

Silvie Komárková (třetí zleva) mezi finalisty soutěže Czech Envi Thesis.

Co nejzajímavějšího jste při práci na diplomce zjistila?

BŠ: Zajímavé je, že veřejné zakázky se neukázaly jako efektivnější způsob nákupu plynu, ale ve skutečnosti zadavatelé nakupovali plyn za nižší ceny při nákupu na burze. Koncentrace trhu byla vysoká, přičemž o prodej plynu veřejným zadavatelům ve sledovaném období soutěžilo 17 dodavatelů plynu, ačkoli jich na trhu bylo více než sto. Data dále ukazují, že na přelomu let 2018 a 2019 přestaly maloobchodní ceny plynu kopírovat klesající velkoobchodní ceny, což může naznačovat, že dodavatelé plynu mají v ČR tržní sílu ovlivňovat ceny.

SK: Velmi mile mě překvapilo, že většina dotázaných studentů i zaměstnanců fakulty reagovala na navrhované aktivity kladně, ačkoli zaměstnanci byli v průměru oproti studentům o něco skeptičtější. Věřím, že je zde tedy potenciál a motivace se aktivně podílet na udržitelnějším fungování fakulty. Zásadní je dle mého názoru vést dialog, být otevření změnám a brát podobné iniciativy jako příležitost ke zlepšení.

Jaké plány máte nyní, po úspěšném obhájení a ocenění vaší práce?

BŠ: Po úspěšné obhajobě diplomové práce jsem přes léto nabrala nové síly a začala pracovat v advokátní kanceláři HAVEL & PARTNERS jako ekonomický konzultant v oblasti ekonomie hospodářské soutěže. Chci na sobě každý den pracovat, získat co nejvíce zkušeností v této oblasti a jednou být skutečnou odbornicí na konkurenci na trhu. Naštěstí spolupracuji se zkušeným týmem profesionálů, od kterých se mohu hodně naučit.

SK: Ještě dokončuji studium Sociální práce, které to ekonomické krásně doplňuje. V budoucnu bych pak ráda oba obory propojila a věnovala se právě společenské odpovědnosti firem, ale láká mě třeba také sociální podnikání. Tak se nechám překvapit.

Jaký má vaše diplomová akce přesah do praxe, bude s ní někdo dále pracovat nebo na ni navazovat?

BŠ: V praxi je moje práce jakýmsi průzkumem sektoru trhu s plynem a upřímně řečeno vyvolává více otázek než odpovědí. Určitě by stálo za to prozkoumat, co stojí za zvětšováním rozdílu mezi velkoobchodními a maloobchodními cenami od roku 2019, proč o prodej plynu veřejným odběratelům soutěží jen omezený počet dodavatelů plynu, jak získat více dodavatelů na komoditní burzu. Tato práce může také přesvědčit veřejné zadavatele, aby zvážili nákup plynu prostřednictvím burzy. Zda na tuto práci někdo naváže, vám v tuto chvíli nemohu říct, ale sama bych se k tomuto tématu rád jednou vrátila a vyřešila nezodpovězené otázky.

SK: Věřím, že přesah do praxe má, některé aktivity by se mohly zavést na fakultě téměř okamžitě bez vyšších nákladů. Potěšilo by mě, kdyby práce nezapadla a sloužila třeba jako inspirace do budoucna.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.