Nová tvořivá dílna v knihovně předvedla svůj potenciál

23. 10. 2023 Jiří Poláček

Nová tvořivá dílna na ECON MUNI | Foto: Martin Indruch

V pondělí 16. října 2023 zůstaly dveře nově budované tvořivé dílny ve Středisku vědeckých informací otevřené, takže se každý návštěvník mohl na vlastní oči přesvědčit, že půjčování knih již zdaleka není jedinou činností, které se ve fakultní knihovně mohou věnovat. Obě 3D-tiskárny usilovně lepily vrstvičky nových výrobků na sebe a ani laserová gravírka nezahálela. Největší ohlas však vyvolal stroj na výrobu placek, díky kterému zejména studenti z dílny neodcházeli s prázdnou.

Jiří Poláček, vedoucí knihovny, předvádí možnosti laserové gravírovačky.

Dílny či obecně tvořivé prostory – v angličtině nazývané „makerspace“ – představují nastupující trend v nabídkách služeb knihoven. Wikisofia tyto prostory definuje jako „fyzická místa, kde se shromažďují lidé za účelem sdílení zdrojů, vědomostí, společné práce na projektech a navazování konexí v rámci společných zájmů o tvůrčí činnost a DIY lifestyle“. Tvořivá dílna ve Středisku vědeckých informací je místem, kde si zaškolení uživatelé knihovny mohou vyzkoušet nové technologie, modelovat své vize, prototypovat drobné propagační předměty a opravovat své vybavení (např. sešít si rozpáranou kapsu). Vybavení dílny je navrženo tak, aby vycházelo vstříc potřebám studijních programů a předmětů vyučovaných na Ekonomicko-správní fakultě, a to zejména v oblastech marketingu, managementu a urbanistického plánování.

Eva Švandová a Michal Jirásek z Katedry podnikové ekonomiky a managementu nové vybavení na fakultě také vítají: „Tvořivou dílnu využijeme v předmětu Inovační management. V něm si studenti osvojují inovační metody na projektu inovace deskové hry – a jejich úkolem je zapojit jimi zvolené nástroje dostupné v Tvořivé dílně, například do tvorby herních komponent.“ Za tímto účelem je tvořivá dílna vybavena také řezacím plotterem, laminovačkou či tavnou pistolí. Nechybí ani spotřební materiál pro kreativní práci, jako papíry, folie, pastelky, nůžky, modelovací drátky a drobné nářadí.

Tvořivou dílnu i další novinky ve Středisku vědeckých informací – knihovně jsme pro vás pořídili v rámci projektu Modernizace knihovny ESF MU z Integrovaného regionálního operačního programu, registrační číslo CZ.06.04.04/00/22_002/0000420.

Fotogalerie z otevření dílny