Soutěžící MUNISS již přes deset let rozvíjejí Brno. Letošní vítězové navrhli aplikaci s nejlepšími projekty

23. 2. 2024 Jana Sosnová

Vítězný tým soutěže MUNISS | Foto: Peter Mikuš

Aplikace navržená letošními vítězi meziuniverzitní soutěže MUNISS ukáže Brno očima nejlepších studentských projektů. Pomůže tím rozvíjet místní studentskou komunitu a propojí studující s akcemi mimo bublinu jejich domovských univerzit.

Studující ze tří brněnských vysokých škol navrhli novou mobilní aplikaci, která by měla usnadnit přihlašování k budoucím ročníkům soutěže MUNISS a informovat o nejlepších studentských projektech. Inspirací jim bylo BrnoID, které taktéž vzešlo z minulých ročníků soutěže. Aplikace bude cílit na všechny brněnské studující a její součástí bude mapa a kalendář. „Pro mapu jsme se rozhodli, protože jsme chtěli dát veřejnosti možnost objevovat, co již v MUNISS vzniklo – například Technologický park, Špitálku nebo Káznici,“ vysvětluje vedoucí vítězného týmu Eva Vlková. V kalendáři pak uživatelé najdou akce pořádané brněnskými univerzitami či Magistrátem města Brna a termíny pro přihlašování do soutěže MUNISS.

Jedním z cílů aplikace je i budování společné identity studujících spojené s Brnem. K tomu bude sloužit především propojování s akcemi mimo jejich univerzitní bublinu. „Například student managementu se především dostává k tématům a akcím, které souvisí s jeho studiem. Má ale i jiné zájmy. Věnuje se umění a zajímají ho nové trendy v oblasti digitalizace. Naše aplikace mu doporučí taková místa a události, které pro něj mohou být relevantní – třeba dlouhodobou výstavu pořádanou městem Brnem na výstavišti nebo přednášku o automatizaci na jiné vysoké škole,“ popisuje studentka Ekonomicko-správní fakulty.

O vítězích soutěže rozhodl čtyřdenní hackathon, který se uskutečnil od 15. do 18. února. Soutěžní týmy pracovaly od brzkých ranních do pozdních večerních hodin a konzultovaly své nápady s akademiky a zástupci města Brna. „Všichni mentoři byli velmi ochotní a nápomocní. Spoustu jsme se od nich dozvěděli a naučili,“ hodnotí Eva Vlková. Kromě toho oceňuje i možnost spolupráce se studujícími z jiných univerzit. „Každý z nás přemýšlel jinak, přesto jsme se ale nakonec vždy dopracovali ke společnému řešení. Také jsme se naučili vypracovat řešení v krátkém čase s lidmi, které neznáme,“ míní vedoucí týmu.

Na fotografii vítězný tým soutěže ve složení Mikuláš Sejbal, Veronika Mitická, Nicole Cosansel, Jan Mašek, Eva Vlková a Matej Matyska.

Projekt MUNISS již více než deset let zapojuje kreativní a talentované studující do rozvoje Brna. Letošního ročníku se zúčastnilo sedmnáct studujících, kteří tvořili tři týmy. Zvítězil tým ve složení Eva Vlková, Veronika Mitická, Mikuláš Sejbal (Masarykova univerzita), Nicole Cosansel, Jan Mašek (Mendelová univerzita) a Matej Matyska (Vysoké učení technické). „Pochopili jsme, že je důležité komunikovat a doopravdy říct, kdy nám něco není jasné nebo čemu nerozumíme, protože pokud tomu tak není, může to vést k zádrhelům a zacyklení na jednom místě. Ze soutěže jsme si odnesli, že vždy existuje možnost, jak přispět k tvorbě něčeho, co nesouvisí přímo s naším studiem a s čím se nesetkáváme na denní bázi,“ uzavírá Eva Vlková.

Fotografie ze soutěže MUNISS