Dopady snížení mimořádné valorizace důchodů se studujícími diskutovali odborníci ze tří fakult

21. 2. 2024 Jana Sosnová

Experti na ECON MUNI diskutovali rozhodnutí Ústavního soudu ohledně valorizace důchodů | Foto: Jan Nepovím

Zajímavé debaty o aktuálním dění nad rámec běžné výuky jsou nedílnou součástí studia na ECON MUNI. V úterý 20. února měli studující možnost klást otázky expertům v panelové diskusi zaměřené na nedávné rozhodnutí Ústavního soudu ohledně mimořádné valorizace penzí.

Principy fungování českého důchodového systému nejprve krátce představil docent Robert Jahoda z Ekonomicko-správní fakulty MU. Následně moderoval mezioborovou panelovou diskusi o dopadech snížení mimořádné valorizace penzí na společnost a rozhodnutí Ústavního soudu, který v lednu zamítl návrh skupiny poslanců na zrušení ustanovení o mimořádné valorizaci důchodů z minulého roku. Diskuse se zúčastnili doktorka Marie Zámečníková z Právnické fakulty, docent Michal Pink z Fakulty sociálních studií a profesor Zdeněk Tomeš z Ekonomicko-správní fakulty.

Diskutující ze své odborné perspektivy představili pohledy na dopady rozhodnutí Ústavního soudu. Právnickou perspektivu do debaty vnesla doktorka Zámečníková, která vysvětlila právní kontext rozhodnutí Ústavního soudu. „Nepropadněme šoku, že se stalo něco mimořádného,“ komentovala a dodala, že rozdílné názory mezi ústavními soudci nejsou ničím výjimečným. Docent Pink přispěl politologickým pohledem a připustil, že by rozhodnutí Ústavního soudu mohlo vést k diskusím o změnách jednacího řádu Poslanecké sněmovny, které by zvýšily efektivitu jednání. „Nekonečné diskuse ‚o ničem‘ posilují skepsi na straně voličů,“ poznamenal Pink. Profesor Zdeněk Tomeš pak zasadil rozhodnutí soudu do širšího ekonomického kontextu: „Domácnosti starobních důchodců jsou současnými valorizačními pravidly dostatečně chráněny před dopady inflace. Jsou to ekonomicky aktivní osoby, kterým se za poslední tři roky reálná mzda propadla o více než 10 %.“

Bez popisku

Studující měli možnost pokládat dotazy online na platformě sli.do i osobně. Ptali se například na to, jak by měl být důchodový systém reformován, aby byl dlouhodobě udržitelný. Zajímalo je také, co znamená rozhodnutí Ústavního soudu pro české právo a jaká byla role médií ve veřejné diskusi o valorizaci penzí. Hodně dotazů směřovalo také na výhledy důchodového systému z pohledu dnešních studujících a jakou roli by mělo mít doplňkové individuální zajištění. Studenti byli také zvědaví, jestli a jak sami panelisté investují s cílem zabezpečit se na důchod. Hosté a hostka odpovídali detailně, otevřeně a zasazovali informace do souvislostí.

Fotografie z diskuse


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.