Díky tlaku NKÚ se podařilo během 5 let snížit na polovinu náklady na výstavbu dálnic, uvedl prezident NKÚ Miloslav Kala

10. 10. 2023 Kateřina Eliášová

Miloslav Kala z Nejvyššího kontrolního úřadu přednáší na Ekonomicko-správní fakultě MU | Foto: Peter Mikuš

Další ze série zajímavých expertních přednášek na ECON MUNI se konala v pondělí 9. října. Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala hovořil se studenty a akademiky o tom, jaké jsou cíle, hodnoty a poslání této instituce.

Pojem NKÚ se v médiích objevuje poměrně často, většinou v souvislosti se zjištěnými nedostatky u veřejných projektů nebo s doporučeními na větší efektivitu různých politických a hospodářských opatření ve vztahu k vynakládaným prostředkům.

Více o tom, jak tento úřad funguje a jakými pravidly se jeho činnost řídí, se mohli studenti dozvědět přímo od jeho nejvyššího představitele. Miloslav Kala nejprve hovořil o tom, jak je zakotvena nezávislost NKÚ a co je předmětem jeho činnosti – tedy poskytovat tvůrcům politických rozhodnutí zpětnou vazbu o účinnosti a efektivitě programů a činností, kterými ve své agendě disponují. Znamená to nejen posoudit, zda na projekty byly vynaloženy odpovídající zdroje, ale také, jestli bylo postupováno hospodárně, zda byly dosaženy optimální cíle a zajištěna efektivita použitých prostředků. V tomto procesu se mj. používá i mezinárodní srovnávání, jak v rámci evropských standardů EUROSAI, tak i best practice jednotlivých států. Dobrým příkladem vlivu NKÚ díky mezinárodnímu srovnávání jsou například úspory dosažené při výstavbě českých a moravských dálnic. Ve druhé dekádě tohoto století se tak u nás podařilo snížit náklady na kilometr dálnice o více než polovinu.

Další oblastí, které se NKÚ intenzivně věnuje, jsou dotace a systém jejich poskytování. Cílem je zjednodušit příliš komplikované podmínky udělování dotací, které v důsledku představují zbytečně vynaložené veřejné prostředky a dotace tak ztrácejí původní smysl. O prostředcích vynakládaných na jejich administraci ani nemluvě.

Dalším zajímavým příkladem, který prezident NKÚ uvedl, byla role jeho úřadu v době covidové pandemie. Díky intervencím kontrolních úřadů se srovnávaly náklady na nákup ochranných pomůcek u nás a v jiných zemích, a bylo dosaženo značného snížení průměrné ceny respirátoru na 100 kusů o více než 100 EUR.

NKÚ se významně angažuje také v otázkách životního prostředí, jak ilustroval příklad o nakládání s komunálními odpady nebo o kontrole kvality jakosti vody.

Debaty se zúčastnilo přes 70 studentů a akademiků, kteří se v následující debatě zajímali například o možnosti úřadu vymáhat zjištění pochybení nebo o to, zda se při práci kontrolorů dá využívat AI.