Ceny rektora pro vědkyni, vědce a pedagoga z ESF

14. 6. 2021 Ekonomicko-správní fakulta MU

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš ve čtvrtek 10. června ocenil mimořádné úspěchy ve vědě a výzkumu, pedagogické činnosti, umění a občanských aktivitách. Úspěšné zastoupení měla i Ekonomicko-správní fakulta.

V kategorii „Cena za mimořádné výzkumné výsledky pro mladé vědce do 35 let“ byla oceněna Ing. Dominika Tóthová, Ph.D., která se ve svém výzkumu zaměřuje mimo jiné na životní prostředí s ohledem na kvalitu ovzduší nebo na odpadové a oběhové hospodářství obcí. Mezi její nedávné úspěchy patří článek Assessment of the burden on population due to transport-related air pollution: The Czech core motorway network, zpracovaný společně s kolegou Ing. Vilémem Pařilem, Ph.D., a publikovaný v roce 2020 v prestižním časopise Journal of Cleaner Production. Článek se věnuje ekonomickému hodnocení znečištění ovzduší v blízkosti české dálnice D1 na zdraví obyvatel. Jeho přijetí a vydání v periodiku, které patří mezi nejvíce citovaný časopis v daném oboru, je prestižní záležitostí.

Dominika Tóthová přebírá Cenu za mimořádné výzkumné výsledky pro vědce do 35 let | Foto: Martin Indruch

V další vědecké kategorii „Cena za dlouhodobé vynikající výsledky ve výzkumu“ ocenění získal prof. Ing. Osvald Vašíček, CSc., který je světově uznávaným odborníkem v oboru aplikované makroekonomie v oblasti makroekonomické analýzy a praktického modelování reálných ekonomik. Řada výstupů jeho vědecko-výzkumné činnosti se stala základním zdrojem informací pro odbory makroekonomických analýz a prognóz jak České národní banky, tak i mnohých dalších centrálních bank ve světě. Vychoval nejednu generaci odborníků, mnozí z jeho absolventů působí na nejvyšších analytických a výzkumných pozicích v domácích i mezinárodních monetárních institucích a komerčních bankách. Prof. Vašíček patří také k zakladatelům České ekonometrické společnosti, jejímž byl prvním viceprezidentem a dlouholetým členem výkonného výboru.

Osvald Vašíček přebírá Cenu za dlouhodobé vynikající výsledky ve výzkumu | Foto: Martin Indruch

Z oblasti úspěchů ve výuce byl oceněn Mgr. Jan Böhm v kategorii „Cena pro vynikající pedagogy“. Jako pedagog se věnuje oblasti statistiky, data miningu, diskrétním deterministickým modelům či simulování finančních modelů. Na MU působí na Katedře aplikované matematiky a informatiky ESF a na pracovišti Biostatistika a analýza dat centra RECETOX. Studenti na výuce Jana Böhma oceňují srozumitelnost, s jakou dokáže vysvětlit složitá témata.

Všem oceněným gratulujeme k mimořádnému úspěchu!

Zdroj: online.muni.cz