Jak lépe měřit psychologický kapitál zaměstnanců? Na to přišli vědci z ESF a FSS

20. 7. 2021 Ekonomicko-správní fakulta MU

Jakub Procházka z Katedry podnikového hospodářství spolu s kolegy z Fakulty sociálních studií vylepšili mezinárodně používaný dotazník, kterým je možné měřit psychologický kapitál zaměstnanců a představili toto vylepšení v odborném článku. Pozitivní psychologický kapitál pomáhá lidem lépe zvládat stres v zaměstnání či podávat vyšší pracovní výkon.

Doktor Procházka je vedoucím Katedry podnikového hospodářství na ESF MU a je s kolegy z Katedry psychologie FSS MU členem výzkumného týmu zaměřujícího se právě na psychologický kapitál. Článek s názvem Measuring psychological capital: Revision of the Compound Psychological Capital Scale (CPC-12) vyšel v odborném časopise Plos One.

Psychologický kapitál je tvořen optimismem, sebevědomím či osobní odolností. Dostatek tohoto kapitálu pomáhá zaměstnancům zvládat zátěžové situace, pozitivně souvisí s pracovním výkonem či ochotou dělat věci nad rámec povinností. Článek odborníků z ESF a FSS MU pomocí analýzy nově nasbíraných dat spolu se sekundární analýzou dat z původní německé studie ukázal nedostatek v originálním dotazníku k měření psychologického kapitálu, a to konkrétně u měření odolnosti. Studie tak navrhla úpravu původního dotazníku a přinesla důkazy o tom, že měření psychologického kapitálu nově upraveným dotazníkem odpovídá teorii mnohem lépe a je přesnější.

Článek vznikl v rámci projektu, který podpořila Grantová agentura České republiky. Na projektu kromě doktora Procházky a Ludmily Dudášové a Martina Vaculíka z FSS MU spolupracoval i německý profesor Timo Lorenz, který je autorem původní verze dotazníku k měření psychologického kapitálu.

Za Ekonomicko-správní fakultu gratulujeme nejen doktoru Procházkovi a všem ostatním kolegům, kteří se na tvorbě článku podíleli.