Den s partnery vnesl na ESF inspiraci a nové příležitosti

Fakultní akce, která rozšířila obzory studentům, akademikům i mnohým firmám, tak si budeme pamatovat Den s partnery. Letošní první ročník nadchl všechny zúčastněné a stane se tak novou tradicí na Ekonomicko-správní fakultě MU.

20. 5. 2022 Denisa Mazourková

Petr Jeski sdílí své zkušenosti z prvního zaměstnání se studenty.

Den zasvěcený spolupráci, sdílení pracovních zkušeností a vzájemnému inspirování se odehrál na Ekonomicko-správní fakultě v úterý 10. května. Studenti a akademici měli na Dni s partnery možnost nahlédnout pod pokličku spolupráce s fakultními partnery. „Je naší rolí vám studentům ukázat, jak to ve firmách chodí a jak porozumět všem rozhodovacím procesům,“ zahájila akci proděkanka pro vnější vztahy Sylva Žáková Talpová. V první části programu se představilo devět firem, které s fakultou pojí velmi úspěšné spolupráce. Po představení každé z nich předali řečníci studentům dárky v podobě nových pracovních příležitostí, možností stáží nebo nabídky pomocné ruky při psaní diplomové práce.

Důležitým prvkem akce se stala inspirace, a to i pro samotné fakultní partnery. Zástupci jednotlivých firem tak načerpali inspiraci od ostatních, a to nejenom v ohledech organizačních, ale i v možném posílení spolupráce s Ekonomicko-správní fakultou MU a zdejšími studenty. Někteří své projevy obohatili o vlastní zkušenosti a dodali tak studentům kromě inspirace také odvahu. Zmiňovali, jak důležité je mít silnou vůli a věřit si. „Jako absolventa ESF mě při výběru práce nejvíce zajímalo, jestli budu moci kariérně růst. Zjistil jsem, že můžu během osmi let vyrůst o čtyři pozice,“ uvedl za UniCredit Bank Petr Jeski.

Praktické dotazy studentů přišly na řadu ve druhém bloku. Nejprve se dozvěděli o výhodách, které jim poskytne již při studiu profesní síť LinkedIn, a následně zjistili, jak zabodovat u pohovoru a jak se umět se prodat. „Nebojte se na pohovoru sdílet své koníčky. To, že se něčemu věnujete a umíte se do něčeho zažrat, je přidaná hodnota. Pokud děláte týmové sporty, napoví mi to, že jste týmový hráč,“ poradil Martin Matuna z firmy Noark. Dále pomohli rozptýlit veškeré obavy studentů. Zdůraznili, aby se v životě nestyděli za své předchozí pracovní zkušenosti, i když se nedotýkají daného oboru. „Nevadí, když jste dělali různé práce, které spolu třeba ani nesouvisí. Každá práce vám něco dá a posune vás dál. Jde především o motivaci,“ řekl Petr Doležal z Atlas Copco.

Eva Sklenářová, Petr Doležal a Martin Matuna diskutují se studenty na Dni s partnery.

Dalším přínosem ve výběrovém řízení jsou zkušenosti, proto je vhodné, aby se studenti snažili pracovat již při studiu, alespoň částečně. Stejně tak je ale nutné být připravený neustále se zlepšovat i po dokončení studia a neustrnout na mrtvém bodě. „Je důležité, aby studenti pochopili, že i když vyjdou ze školy s určitými schopnostmi a znalostmi, tím to nekončí. Musí mít touhu posouvat se dál tam, kam se posouvá svět. Učit se novým věcem,“ popsala Eva Sklenářová ze Zebra Technologies.

Akce umožnila i vhled do problematiky chodu firem za pandemie Covid-19, kdy restriktivní opatření zásadně změnila chování podniků. Zvýšila se pracovní flexibilita, digitalizace a online komunikace. Do popředí se dostalo využití platformy MS Teams a cloudových technologií, jejichž užívání se bude i nadále zvyšovat. I v této oblasti se však studenti mohou těšit na spolupráci s firmami na projektech, závěrečných pracích nebo stážích. Den s partnery přinesl v neposlední řadě spoustu nových nápadů na užší spolupráce ve výuce v oblastech soft skills nebo datové analytice.

Přátelskou atmosféru umocnil coffe break ve foyer ESF, kde si hosté vychutnali raut a delikátní kávu. Tento meziblok umožnil osobní setkání tváří tvář studentů a akademiků se zástupci firem, ale také interakci mezi firmami samotnými. Děkujeme všem, kteří se do Dne s partnery zapojili a přišli tak inspirovat sebe i ostatní. Děkujeme společnostem Deloitte, Noark Electric, UniCredit Bank, Zebra Technologies, Atlas Copco, Dynatech, Kyndryl, NeoVize, Oracle Netsuite, Solitea, VBH, Y Soft, Centru pro regionální rozvoj a Magistrátu města Brna.

Fotografie z akce: