Regionální rozvoj

„Každé místo může být lepší, když víš, jak na to!“

Přijímací řízení do navazujících magisterských programů - akad.rok 2019/2020 (zahájení: jaro 2020)
Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Představení studijního programu

Ekonomický a sociální rozvoj není rovnoměrný, a tak na jedné straně existují velmi vyspělé regiony a na druhé straně velmi chudé regiony. Současně to také znamená, že každý region má odlišné předpoklady pro svůj rozvoj. Například některé regiony jsou atraktivní pro průmysl a high-tech podniky, zatímco jiné mají velký potenciál pro cestovní ruch.

Tento program vám kromě běžných ekonomických argumentů umožní zahrnout do svého uvažování i prostorové ekonomické souvislosti. Naučíme vás, jak zhodnotit předpoklady regionů pro různé ekonomické aktivity. Budete také umět připravovat, hodnotit a získávat finanční zdroje na různé rozvojové projekty – např. dopravní, podnikatelské, environmentální nebo cestovního ruchu.

Můžete si vybrat ze dvou specializací, kterými jsou Projektový management a Cestovní ruch. Specializace Projektový management se podrobněji zaměřuje na možnosti širšího rozvoje měst a regionů. Specializace Cestovní ruch klade důraz na význam a rozvoj cestovního ruchu v regionech.

Je studium programu pro vás?

• Přemýšlíte nad tím, proč mají různé regiony různou ekonomickou úroveň a jak by se dalo pomoci chudším regionům?
  • Zajímá vás cestovní ruch a chcete o něm vědět více?
  • Chcete uplatnit své manažerské dovednosti v managementu obcí, regionů a státu nebo v managementu organizací cestovního ruchu?
  • Láká vás podílet se na rozvojových projektech měst a regionů?
  • Zajímáte se o to, jak mohou státy a regiony podporovat a rozvíjet cestovní ruch?
  • Bavilo by vás připravovat projektové návrhy a žádosti o podporu z národních nebo evropských zdrojů?
  • Chtěli byste pracovat v organizacích, např. ministerstvech či rozvojových agenturách, kde se rozhoduje o přidělení finančních prostředků konkrétním projektům?

Pokud ano, studijní program Regionálního rozvoj je určen pro vás!

Kombinovaná forma studia

Výuka v kombinované formě probíhá zpravidla v šesti soustředěních za semestr, vždy v pátek od 12. hodiny do večera a po celou sobotu.

Zajišťuje Ekonomicko-správní fakulta
Typ studia magisterský navazující na bakalářský
Forma prezenční, kombinovaná
Doba studia 2 roky
Vyučovací jazyk čeština

Praxe

Odborná praxe není povinnou součástí učebního plánu. Můžete ale získat kredity za volitelný předmět Praxe a v rámci něho absolvovat odbornou praxi v našich smluvních organizacích nebo v organizaci, kde si sami najdete volné místo pro stážistu. Svou praxi můžete absolvovat kdykoliv v průběhu roku, včetně prázdnin.

Uplatnění absolventů

Jedinečná kombinace získaných znalostí a dovedností vám umožní najít prestižní zaměstnání v soukromých i veřejných institucích, počínaje lokální a konče nadnárodní úrovní. Jako naši absolventi budete moci zastávat náročnější odborné pozice ve státní či územní správě a rovněž v podnikatelském sektoru – například v developerských společnostech nebo podnicích cestovního ruchu.

Naši absolventi se také často uplatňují v oblasti dotačního managementu. Zde působí jak na straně přípravy projektů žádajících o národní či evropské zdroje, tak na straně organizací, které o přidělení zdrojů rozhodují.

Podmínky přijetí

Podrobné informace k přijímacímu řízení naleznete na webu ECON.MUNI. Kontakty a dotazy k technickým záležitostem elektronické přihlášky a k platbě za elektronicky podanou přihlášku pište na adresu prihlaska@muni.cz. Dotazy k organizaci studia posílejte na adresu studijního oddělení fakulty studijni@econ.muni.cz.

Kritéria hodnocení jsou zveřejněny na webu ECON.MUNI.

Doporučená literatura

Doporučenou literaturu a ukázkové testy k jednotlivým zkouškám naleznete na ECON.MUNI

Možnosti studia a předměty

Jednooborové studium se specializací

Studium obsahuje společnou část předmětů pro daný studijní program a část předmětů pro specializaci, který dále umožňují prohloubit znalosti v konkrétní oblasti. Studijní program může nabízet více specializací, student si vybírá jednu z nich.

Po úspěšném zvládnutí studia můžete pokračovat v doktorském studijním programu Regionální ekonomie.

Chcete vědět víc?

Podejte přihlášku

Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Ing. Viktorie Klímová, Ph.D.

Konzultant programu

e‑mail: