Strategie Open Science 2022–2028 a její dopady na vědecko-výzkumnou činnost

Open Science se stává nedílnou součástí projektových podmínek v programech Horizon Europe a obvyklou se stává podmínka implementace principů Open Science u projektů vypsaných Grantovu agenturou ČR a Technologickou agenturou ČR.

7. 9. 2021 Pavel Sedláček

Že jde o téma pro budoucnost vědy klíčové svědčí skutečnost, že se konceptu věnují jak v zásadním dokumentu v UNESCO, tak v obdobné klíčové strategii pro budoucnost na půdě Evropského komise. Také aktuální zpráva Asociace evropských univerzit potvrzuje posun k principům otevřené vědy, neboť výsledky jejího šetření z evropských univerzit z 36 zemí dokládají, že 59 % evropských vysokých škol považuje otevřenou vědu za podstatnou a více než polovina univerzit má zavedené interní mechanismy otevřené vědy. Tento stav si uvědomuje také Masarykova univerzita a připravuje strategický dokument k Open Science pro nejbližší roky (Strategie Open Science MUNI 2022–2028).

Nejen na tuto situaci reagoval cyklus jarních online seminářů a workshopů na MUNI pod názvem Open Science Roadshow, který seznamoval akademiky jednotlivých fakult s novinkami v této oblasti a byl ideální platformou pro vznesení dotazů a připomínek při přípravě strategického celouniverzitního dokumentu k problematice Open Science. Na ESF byl online seminář realizován 13. května. Záznam je dostupný zde. Mezi nejčastější body diskusí během těchto setkání patřila obava o etickou rovinu sdílených výzkumných výstupů (mohu/nemohu zveřejnit získaná data, obava ze zcizení námi těžce sebraných dat konkurencí), o chybném cílení na nedůvěryhodné časopisy v režimu Open Access, či z přílišné zátěže vědců po administrativní stránce. S řešením těchto klíčových otázek Vám na fakultní i univerzitní úrovni rádi poradíme a pomůžeme. Současně platí, že Vám průběžně nabízíme semináře a můžeme připravit dle Vašich požadavků i školení ušitá „na míru“ Vašemu výzkumnému týmu.

Za užitečný pohled z praxe Open Science doporučujeme workshop věnovaný tématu anonymizace výzkumných dat. Vedl jej berlínský profesor Fabian Prasser a je dostupný zde. Sledujte také nedávno založený kanál Open Science MUNI na YouTube zde, na kterém je také nadále dostupný workshop s našimi kolegy docentem Vladimírem Hyánkem a doktorkou Mariií Hladkou s názvem Otevřená data v praxi – mapaneziskovek.cz.

Závěrem připojujeme několik užitečných odkazů. Více informací k Open Science najdete na fakultní webu zde a na celouniverzitním zde. V případě dotazů se obracejte na openscience@econ.muni.cz, kde se Vám budou věnovat členové týmu Open Science metodiků na ESF, jimiž jsou Kateřina Oleksíková, Jiří Poláček a hlavní Open Science metodik Pavel Sedláček.