Start your Business s Centrem pro transfer technologií MUNI

13. 7. 2021 Kateřina Oleksíková

Centrum pro transfer technologií Masarykovy univerzity (CTT) ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem (JIC) vyhlašuje soutěž studentských inovativních nápadů. Studujete v Bc., NMgr. nebo PhD. programech naší fakulty? Máte nápad na dobrý business? Myslíte to vážně se začátkem svého podnikání a potřebujete získat finance na jeho rozjezd? Pak se přihlaste do soutěže – buď jako jednotlivci nebo jako tým s maximálně čtyřmi kolegy či kolegyněmi. Kromě finanční podpory můžete získat mentorskou podporu a pomoc od odborníků z JIC, síť kontaktů mezi dalšími podnikavými studujícími a v neposlední řadě možnost vyhrát účast na zahraničním výměnném programu ve Španělsku a Francii.

Registrace do soutěže probíhá do 31. 8. 2021 na webu soutěže https://www.ctt.muni.cz/startyourbusiness.

Soutěž je určena pro studenty a studentky, které zajímá podnikaní a kteří chtějí vyzkoušet první businessové kroky. Všechny přihlášené návrhy posoudí tříčlenná odborná komise. Její členkou je doktorka Alena Šafrová Drášilová z Katedry podnikového hospodářství. Zeptali jsme se jí proto na její názor k vyhlášené soutěži:

Jakým způsobem jste se dostala ke spolupráci s CTT na tomto projektu? Kdo Vás oslovil?

Iniciativa uspořádat studentskou soutěž „Start your business“ vznikla ze spolupráce Centra pro transfer technologií a Jihomoravského inovačního centra. Tyto dva subjekty dlouhodobě spolupracují a společně se podílejí i na podnikatelském předmětu vyučovaném pro přírodovědeckou fakultu. Vznik mezifakultní skupiny vyplynul nejen ze strategického cíle vedení univerzity podporovat podnikavost studentů, ale také ze snahy zkoordinovat a propojit podnikatelské předměty, které se vyučují na různých fakultách. S doktorkou Evou Janouškovcovou, ředitelkou CTT, jsme v minulosti spolupracovaly na výuce, známe se mnoho let a jsem ráda, že se do činnosti této skupiny můžu zapojit.

Co Vás na něm zaujalo, proč jste nabídku být členkou odborné komise přijala?

Shodou náhod se iniciativa podporovat studentskou podnikavost a uspořádat soutěž sešla s aktivitami v rámci mezinárodního projektu EDUCating for Positive Management, jehož součástí je i podpora studentského podnikání. Na tomto projektu se podílím od konce minulého roku a jednou z aktivit je i výběr studentských skupin, které se zúčastní mezinárodní mobility na podzim tohoto a na jaře příštího roku. Členství v komisi je tedy přirozeným propojením těchto dvou oblastí.

V čem vidíte jeho přínos pro naše studenty a studentky?

Díky soutěži mají studenti jedinečnou možnost posunout své projekty od nápadu ke strukturovanému projektu a využít služeb, ke kterým by se jinak nedostali. Ověří si realizovatelnost a na zahraniční mobilitě třeba i škálovatelnost produktu do zahraničí, získají cenné zkušenosti a první finanční podporu. Potkají se se stejně naladěnými lidmi, kteří se na svět kolem sebe dívají jako na příležitost dělat něco nového. Na konci soutěže budou mít svůj projekt připravený pro intenzivní akcelerační programy, oslovení potenciálních investorů nebo rovnou k rozjezdu.

Pokud byste byla studentka, přihlásila byste se a proč?

Určitě bych se přihlásila, kdybych měla jako studentka zajímavý nápad. Doba studia je skvělá pro začátek podnikání díky variabilitě a určité volnosti, kterou studenti a studentky mají, a je nejlepší chvílí pro hledání životní cesty, kterou samostatné podnikání může být.

Cokoliv dalšího, co byste chtěla studentům sdělit :)

Pokud máte nápad na podnikání, určitě se přihlaste!