Porota ocenila středoškoláky v soutěži Bohatství Země

17. 6. 2020 Petr Valouch

Bez popisku

Dvoudenním workshopem a následným vyhlášením vítězů vyvrcholilo více než půlroční snažení středoškoláků zapojených do 6. ročníku multioborové soutěže Bohatství Země, kterou společně organizují Přírodovědecká a Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity. Do finále se probojovalo šest týmů z moravských gymnázií, jejichž členové prokázali, že zvládnou týmovou spolupráci, práci pod tlakem, a mohou se pyšnit schopností dlouhodobé práce na projektu i perfektními prezentačními dovednostmi.

„Úkolem soutěžních týmů bylo navrhnout nejvhodnější způsob těžby nerostných surovin z pohledu technologie a ekonomické výhodnosti se zohledněním sociálních a environmentálních aspektů těžby,“ shrnula zadání tajemnice spolupořádajícího Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty MU, Kateřina Zachovalová. Dodala, že studenti dobývali a prodávali lithium a wolfram – suroviny, které hrají významnou roli v ekonomice každého státu.

„V rámci soutěže mohli všichni studenti využít také jedinečný profesionální finanční nástroj BLOOMBERG používaný předními světovými finančními institucemi, jenž jim umožnil přístup k reálným datům na světovém trhu,“ uvedl Petr Valouch, proděkan pro kombinované studium a celoživotní vzdělávání Ekonomicko-správní fakulty MU.

Soutěž, do které se přihlásilo celkem dvanáct týmů, odstartovala na počátku října seznamovacím setkáním na půdě Přírodovědecké fakulty MU. Následně soutěžící odjeli na dvoudenní workshop na Cínovci v Krušných horách, kde je organizátoři uvedli do problematiky a vysvětlili jim základní pojmy. Všichni se zúčastnili exkurze ve štole, kde v historii probíhala těžba cínu, a navštívili firmu Geomet, která v současné době provádí průzkum těžby lithia pod Cínovcem. Na konci listopadu čekalo soutěžící týmy odevzdání rešerší, do konce ledna prováděli geologické a ekonomické výpočty a na konci února odevzdali kompletní projekty. Poté si začali připravovat finální prezentace k obhajobě.

„Po celou dobu soutěže jsme studentům byli k dispozici a konzultovali jsme s nimi geologickou i ekonomickou stránku zadaného problému,“ sdělila Zachovalová s tím, že k pomyslnému vyvrcholení soutěže došlo v uplynulých dnech na dvoudenním finálovém workshopu, na němž šest nejlepších týmů obhajovalo své více než půlroční snažení. A neměli to jednoduché. Porota jim totiž po prvním dni zkomplikovala zadání a soutěžící se museli vžít do role krizových manažerů firmy zasažené druhou vlnou epidemie koronaviru. Zároveň se museli vypořádat s nepříjemnými dotazy členů ostatních týmů, kteří se vžili do oponentní role vlády, hygieny, starosty blízké obce, odborů, akcionářů a konkurence.

Odborná porota při hodnocení projektů.
Vítězný tým D1ggers.

Odborná porota, v níž zasedli Dagmar Linnertová, Petr Valouch, Luděk Benada (všichni Ekonomicko-správní fakulta MU), Vojtěch Wertich, Sebastian Hreus a Kateřina Zachovalová (Přírodovědecká fakulta MU), neměla vůbec jednoduchou úlohu. Nakonec rozhodla, že celkovým vítězem se stal tým D1ggers z Gymnázia Zastávka u Brna a druhé místo obsadil tým Ondra IV. z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. Členové vítězných týmů se kromě věcných cen mohou radovat hlavně z budoucí možnosti přijetí do studijního programu Geologie na Přírodovědecké fakultě MU a do všech studijních programů na Ekonomicko-správní fakultě MU bez přijímacích zkoušek.

Celkové pořadí finálových týmů:

  1. D1ggers – Gymnázium Zastávka u Brna
  2. Ondra IV. – Gymnázium Petra Bezruče Frýdek-Místek
  3. JZB2 – Gymnázium Brno-Bystrc
  4. Pleš gang – Gymnázium Zlín
  5. Kubík wolframu – Gymnázium Moravský Krumlov
  6. AZ-Team – Gymnázium Uherské Hradiště

Všem finalistům gratulujeme a děkujeme za perfektně odvedenou práci!

Již nyní začínají organizátoři připravovat další ročník Bohatství Země. „Mohu prozradit, že těžit se budou granáty a na vícedenní workshop s exkurzí pojedeme do Podkrkonoší,“ láká uchazeče Zachovalová. Soutěžní týmy o 3–5 členech se budou moct hlásit během září.

Podrobnější informace o 7. ročníku soutěže Bohatství země budou zveřejněny ZDE.

Na webu prostredoskolaky.muni.cz pak můžete nalézt i další akce pořádané fakultami Masarykovy univerzity – korespondenční semináře nejrůznějších oborů, kroužky, workshopy, soutěže, letní školy a mnoho dalšího.

Fotogalerie z workshopu a vyhlášení soutěže:

(Text převzat ze sci.muni.cz)


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.