Pomáhat ostatním patří k tradici Vánoc

Studentská komora Akademického senátu ve spolupráci s ECON MUNI letos uspořádala na fakultě předvánoční setkání, nazvané příznačně Vánoční (dobro)den. 19. prosince bylo ve foyer možné nejen společně se naladit na Vánoce, popovídat si u punče, ale hlavně přispět na dobrou věc.

5. 1. 2024 ECON MUNI

Sladké i slané dobroty na Vánočním (dobro)dni ECON MUNI | Foto: Jan Nepovím

Akce navázala na úspěšnou tradici fakultních Giving Day a měla podobu dobročinného bufetu. Studující, akademici i neakademičtí kolegové na akci nosili vánoční cukroví a jiné sladké i slané dobroty z domácích zdrojů. Ty pak bylo možné si koupit za symbolickou cenu, zaplacenou do kasičky spolku Vesna. Celkový výtěžek charitativní akce putoval právě na činnost spolku Vesna, který se zabývá pomocí rodinám v nouzi.

Pro spolek se sbíralo také oblečení a obuv, které využijí rodiny s dětmi, jež žijí v nepříznivých materiálních podmínkách.

Během dne byla příležitost také vyrobit si vánoční ozdoby nebo vyzkoušet pouštění vánočních lodiček a zazpívat koledy.

Zástupce Studentské komory Akademického senátu ECON MUNI Tomáš Černuch nám k akci řekl: „První ročník charitativní vánoční akce mě velmi mile překvapil. Studující vyrobili vánoční výzdobu, donesli cukroví, perníčky a podával se výborný punč. Dobrot bylo velké množství, za což bych chtěl všem jménem celého organizačního týmu poděkovat. Potěšilo nás také, kolik návštěvníků z řad studentů, učitelů, zaměstnanců a vedení fakulty se přišlo během dne podívat a přispět. Rád bych poděkoval také všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na organizaci a průběhu Dobrodne. Výsledkem akce je několik pytlů nasbíraného oblečení, hygienických potřeb a 15 086 Kč pro spolek Vesna. Ještě jednou díky všem, kteří se do sbírky zapojili, ať už materiálně nebo finančně.“

Skvělý výsledek Dobrodne udělal velkou radost i děkanovi fakulty Jiřímu Špalkovi: „Jsem rád, že touto akcí rozvíjíme tradici dobročinných projektů na ECON MUNI. Moc děkuji studujícím – nejen za skvělý nápad, ale i profesionální organizaci. Těší mě nejen vysbírané prostředky, ale hlavně, že naši studenti i kolegové najdou čas zastavit se v předvánočním shonu a podpořit ty, kteří to potřebují.“

Vesna, ženský vzdělávací ústav v Brně, navazuje na více jak 150letou historii působení spolku Vesna v Brně. Od vzniku současné podoby v květnu 2021 poskytla materiální pomoc více jak 32 000 osobám. Kromě distribuce oblečení a školních potřeb slouží jako poradce v sociálních službách v Jihomoravském kraji. Vesna podporuje také ukrajinské rodiny prchající před válkou.