Rok 2023 na ECON MUNI: ocenění, ekologie i inovace ve zdravotnictví

18. 12. 2023 Jana Sosnová

S blížícím se koncem roku přinášíme krátké ohlédnutí za úspěchy našich vědců, vědkyň a výzkumných týmů.

Pomáháme zlepšovat cirkulární ekonomiku ve firmách

V lednu 2023 začal čtyřletý projekt DiCiM, jehož cílem je vyvinout digitální řešení pro zlepšení cirkulární ekonomiky ve firmách. Zjednoduší se tím zejména vracení fungujících součástek z nefunkčních spotřebičů zpět do oběhu. Do výzkumu jsou kromě výzkumných institucí zapojeny i společnosti jako Gorenje, Arcelik nebo Lexmark. ECON MUNI je úplně poprvé v roli koordinátora projektu této velikosti. Hlavní řešitelkou je docentka Alena Klapalová z Katedry podnikové ekonomiky a managementu.

Vědci z ECON MUNI získali cenu za inovace

Ocenění MUNI Innovation Award, které uděluje Centrum pro transfer technologií za úspěšné propojení výzkumu a praxe, získali docent Vilém Pařil, doktor Martin Šauer a doktor Daniel Seidenglanz (in memoriam). S pomocí dat o pohybu SIM karet od mobilních operátorů spočítali, kolik lidí pravidelně cestuje mezi Prahou, Brnem a Ostravou. Jejich výzkum může využít například Ministerstvo dopravy nebo České dráhy při plánování budoucích investic.

Ekonomie neznamená jen účetnictví

Vědci a vědkyně z ECON MUNI se zabývají širokou škálou témat od kvality ovzduší v Brně, přes vysokorychlostní železnice až po digitalizaci ve veřejné správě. Letos na jaře například vyvinuli aplikaci, která dokáže identifikovat místa častých vážných dopravních nehod na českých silnicích. Používají ji dopravní policisté, méně obsáhlá verze je ale dostupná i veřejnosti.

Nový institut pomůže zlepšit fungování českého zdravotnictví

V létě vznikl nový Institut pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace (HEPII), který se bude zabývat výzkumem v oblasti zdraví a zdravotnictví. Jeho cílem je zlepšit zejména fungování českého zdravotnického systému jako celku. Výzkumníci a výzkumnice dokážou například změřit účinnost konkrétních zákroků a léčebných postupů a spočítat jejich ekonomické dopady.

Doktorka Alena Kluknavská získala Cenu předsedy GA ČR

Prestižní Cenu předsedy Grantové agentury ČR získala doktorka Alena Kluknavská za svůj výzkum v oblasti dezinformací. Spolu se svým týmem analyzovala výroky politiků o migraci. Zaměřila se zejména na zpochybňování faktů a pravdomluvnosti politických oponentů v českém politickém prostředí.

Střecha ECON MUNI se znovu zazelená

Díky financování z Norských fondů začala v říjnu na budově ECON MUNI vznikat nová zelená střecha. Práce budou dokončeny na jaře 2024. Zelená střecha bude sloužit nejen studujícím, zaměstnancům a návštěvníkům fakulty, ale přispěje také ke zlepšení životního prostředí v Brně.

Doktorka Lucie Coufalová a docent Ahad Zareravasan jsou MUNI Scientists

Prorektorka pro výzkum a doktorské studium ocenila v prosinci vybrané vědce a vědkyně z Masarykovy univerzity za špičkové výsledky a významné počiny v oblasti výzkumu. Cenu MUNI Scientist získali spolu s dalšími třiceti pěti excelentními vědci a vědkyněmi i docent Ahad Zareravasan z Katedry podnikové ekonomiky a managementu a doktorka Lucie Coufalová z Katedry ekonomie.