„Pochopení firmy, ve které pracuji, je k nezaplacení,“ říká absolventka firemního celoživotního vzdělávání na ECON MUNI

8. 2. 2024

Zahájení výuky studentů z firmy dm-drogerie markt na ECON MUNI.

Jak potvrzují výzkumy i naše vlastní zkušenosti, lidskému mozku prospívá neustále se učit a procvičovat paměť. Ať už si lidé chtějí rozšiřovat obzory v rámci seberozvoje nebo zvyšovat kvalifikaci v zaměstnání a získávat nové kompetence, celoživotní vzdělávání vychází této potřebě vstříc.

Podle proděkana CŽV na ECON MUNI Petra Valoucha je důvodů, proč se na programy CŽV hlásí více a více lidí, několik. Velmi často to bývají profesní důvody. Zaměstnanec ve větší firmě například postoupí v kariérním žebříčku a od úzce specializované práce se posune směrem k řízení a manažerským kompetencím. K tomu ale nemá potřebnou kvalifikaci a potřebuje si ji doplnit. Pro takové zájemce nabízí ECON MUNI především 2leté firemní programy, které jsou ušité na míru přímo konkrétním společnostem a soustředí se na kvalifikace, které jejich zaměstnanci potřebují nejčastěji. Skvělé na nich je, že pokud takový zaměstnanec absolvuje 2letý vzdělávací program v rámci celoživotního vzdělávání, může klidně pokračovat bez přijímacích zkoušek dále a dokončit si například bakalářské studium.

Absolvování kurzů CŽV podle zkušeností účastníků přispívá k hlubšímu pochopení toho, jaké činnosti ve firmě probíhají a jak jejich práce zapadá do systému firmy. To potvrzuje například oblastní manažerka DM drogerie Simona Kukučková: „Pochopila jsem, co a proč v práci dělám, a už také vím, co a proč dělají moji kolegové. Pochopení firmy, ve které pracuji, je k nezaplacení.“

Bez popisku

Největší zájem o takovéto vzdělávání zaměstnanců na ECON MUNI přichází od firem, jejichž primární činnost není ekonomická, ale třeba obchodní, zájem je i z oblasti stavebnictví nebo například farmacie. Ekonomický background je benefitem, který zaměstnavatelé poskytují svým perspektivním lidem, kteří mají potenciál rozvoje.

Mezi další důvody pro studium CŽV na ECON MUNI patří i jednorázová potřeba doplnit si znalosti v určitém oboru, například pro rozvoj svého podnikání nebo pro výkon nové práce. K tomu slouží kratší kurzy, které kombinují online vzdělávání s osobní prezencí. Tato kombinace má výhodu osobní interakce s vyučujícím a možnosti doptat se na konkrétní problém přímo odborníka ve výuce.

V současnosti je v nabídce deset nových kurzů, informace o tématech a termínech jsou zveřejňovány na webu ECON MUNI v sekci Další vzdělávání, kde se také dá přihlásit k odběru newsletteru, který o novinkách zájemce pravidelně informuje.

Z čerstvých novinek je velkým hitem také cyklus přednášek Ekonomie v kostce, který je součástí nabídky Univerzity třetího věku.

Pro zájemce o studium, kteří mají obavy, jak zvládnou nápor pracovní vytíženosti v kombinaci se studiem, je určen program Profesní studium na zkoušku. Ten umožňuje otestovat si zátěž individuálním sestavením přednášek a postupně si zvyšovat cíle.

„Celá koncepce CŽV na ECON MUNI je velmi flexibilní a postavená tak, aby bylo možné začít třeba jen jednodenním kurzem a postupně si doplňovat vzdělání v rámci časových možností až třeba k úspěšnému dokončení vysokoškolského studia,“ doplňuje Petr Valouch.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.