ESF MU má dva nové profesory

12. 5. 2021 Pavel Sedláček

Prof. Ing. Martin Kvizda, Ph.D. je prorektorem pro vnější vztahy a celoživotní vzdělávání a působí na Katedře ekonomie na ESF. Řízení ke jmenování profesorem absolvoval v oboru Hospodářská politika a v jejím rámci přednesl přednášku pro odbornou veřejnost na téma Vymezování relevantního trhu v železniční dopravě – specifika případu. Úspěšná přednáška před vědeckou radou fakulty dne 24. února 2020 nesla téma „Big data“ a „small data“ – možnosti a meze využití v hospodářské politice. Vědecká rada MU poté souhlasila s návrhem na jmenování a návrh předložila ministrovi.

V popředí vědecko-výzkumné činnosti prof. Kvizdy je problematika hospodářské soutěže, jíž se věnuje především v rámci výzkumu dopravní politiky v oblasti železniční dopravy. Výsledky výzkumu v této oblasti prof. Kvizda převádí do praktických aplikací, a to jak ve formě grantů (projekty TA ČR), tak ve formě expertní činnosti pro Úřad pro ochranu hospodářské soutěže či vytváření metodik. V r. 2015 založil prof. Kvizda na ESF MU Institut pro dopravní ekonomii, geografii a politiku, a doposud působí jako jeho ředitel.

Prof. Mgr. Jiří Špalek, Ph.D. je děkanem Ekonomicko-správní fakulty MU a působí na Katedře veřejné ekonomie, kterou i dříve vedl. Řízení ke jmenování profesorem absolvoval v oboru Veřejná ekonomie a v jejím průběhu přednesl přednášku pro odbornou veřejnost na téma Behavioral Public Policy: opportunities and limits. Úspěšná přednáška před vědeckou radou fakulty dne 14. září 2020 nesla téma Politika založená na faktech. Vědecká rada MU poté souhlasila s návrhem na jmenování a návrh předložila ministrovi.

Ve své vědecké činnosti se prof. Špalek věnuje především dvěma oblastem – experimentální veřejné ekonomii a empirické analýze veřejné politiky. Je řešitelem, spoluřešitelem nebo členem týmu řady domácích a mezinárodních projektů (GAČR, OP VVV). V r. 2016 založil výzkumný institut Masaryk University Experimental Economics Laboratory (MUEEL) a je jeho ředitelem do současnosti.

Ke jmenování profesory gratulujeme!