Průběh studia
a povinné stáže

Průběh studia

MFTAP je jakožto navazující magisterské studium koncipováno do dvouletého studijního plánu. Během čtyř semestrů čeká studenty pestrá skladba odborných předmětů z oblasti veřejné správy, ekonomie, práva či Evropské unie. Kompletní seznam předmětů včetně kreditové dotace naleznete ve studijním katalogu na stránce https://www.econ.muni.cz/studenti/katalog.

V prvním roce studia probíhá veškerá výuka v Brně. Některé předměty mají kromě české části výuky také francouzskou část, na kterou přijíždějí vyučující z Rennes. Takto dělené česko-francouzské předměty mají dvojité zakončení, na konci semestru studenti skládají českou i francouzskou zkoušku a finální známka je průměrem obou částí.

V druhém roce studia odjíždějí studenti do Rennes, kde tráví celý podzimní semestr. Po měsíčním intenzivním studijním pobytu následuje dvouměsíční pracovní stáž. Pobyt je zakončen zkouškami z francouzských předmětů a obhajobou zprávy ze stáže. Ve čtvrtém semestru studenti absolvují několik českých předmětů a věnují se psaní diplomové práce, kterou obhajují v rámci státní závěrečné zkoušky.

Veronika Kopp

„Začít studovat MFTAP bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí v životě. Studium mi umožňuje nahlédnout do fungování veřejné správy a EU, což bude důležitá součást mé budoucí kariéry. Studium ve francouzštině mi pomáhá zlepšovat jazykové schopnosti a získání dvojitého diplomu mi otevře brány do skvělého profesního života.“

Veronika Kopp
studentka MFTAP

Kristýna Zimová

„Studium MFTAP jsem si zvolila především proto, že se jedná o jedinečný double degree program, po jehož absolvování student obdrží jak český titul Ing., tak francouzský Master. Přestože mě láká spíš práce v soukromém sektoru, své volby rozhodně nelituji. Studium je sice časově náročné, ale věřím, že je koncipováno tak, aby nás co nejlépe připravilo na praxi a naše budoucí povolání (především díky absolvování stáží v ČR a ve Francii). A hlavně jsem díky MFTAP poznala skvělé lidi!“

Kristýna Zimová
studentka MFTAP
Povinné stáže

České stáže

V průběhu studia v programu Veřejná správa (Administration publique) – MFTAP mají studenti povinnost absolvovat dvě pracovní stáže. Za obě stáže studenti získávají kredity.

V prvním ročníku se jedná o měsíční stáž v instituci veřejné správy v České republice. Místo stáže si mohou studenti vybrat buď z připraveného seznamu institucí, se kterými má fakulta navázanou spolupráci, nebo si zařídit vlastní stáž v instituci, se kterou v daném okamžiku smlouva ještě podepsaná není. Studenti si mohou sami určit, zda stáž absolvují před začátkem jarního semestru, v jeho průběhu, nebo během letních prázdnin.

Metodika české stáže

Příklady institucí

• Centrála cestovního ruchu Jižní Morava
  • Eurocentrum Plzeň
  • Informační středisko Europe Direct
  • Krajský úřad Jihomoravského kraje
  • Magistrát města Brna
  • Ministerstvo dopravy ČR
  • Ministerstvo financí ČR
  • Regionální hospodářská komora Brno
  • Statutární město Olomouc

„Stážisté z programu MFTAP jsou seznámeni s náplní činnosti odborného referenta na Odboru zahraničních vztahů a během své stáže se prakticky podílejí na chodu odboru, především při organizačním zajištění akcí se zahraničními partnery, včetně tlumočení. Oceňuji disciplínu, samostatnost, časovou flexibilitu a jazykové vybavení stážistů. Své zkušenosti z české stáže pak mohou porovnat se stáží ve Francii.“

Andrea Opršalová
Odbor zahraničních vztahů Magistrátu města Brna

Francouzské stáže

Na začátku druhého ročníku studenti absolvují dvouměsíční stáž v instituci veřejné správy ve Francii. Výběr institucí je v režii institutu IPAG – studentům je stáž přidělena na základě jejich životopisu a informací vyplněných v tzv. „fiche de voeux“. Stáž je zakončena obhajobou zprávy ze stáže, kterou studenti píšou v jejím průběhu.

Metodika francouzské stáže

Monika Jandová

„Výjezd do zahraničí vám rozšíří obzory.“

Monika Jandová
proděkanka pro internacionalizaci

Příklady institucí

• Association des maires 35
  • Chambre de commerce et d’industrie de Bretagne
  • Institut d’études politiques de Rennes
  • Institut national des sciences appliquées de Rennes
  • Maison de l’Europe de Rennes et de Haute Bretagne
  • Maison internationale de Rennes
  • Office de tourisme de Rennes
  • Préfecture d’Ille-et-Vilaine
  • Université de Rennes 1
  • URSSAF Bretagne

„Martina, Pavla, Markéta, Marie et Ivo, voici les prénoms de ceux que nous avons eu le plaisir de recevoir comme stagiaires MFTAP depuis 6 ans. C'est chaque année un plaisir d'accueillir ces jeunes tchèques ou slovaques qui, tout en étant tous très différents, partagent néanmoins des valeurs de sérieux, de rigueur et de travail. Les agents du bureau sont toujours heureux de partager leur savoir avec les plus jeunes. Et ces derniers nous apportent en retour une ouverture sur le monde et sur l'actualité des préoccupations des jeunes européens. En participant aux tâches et travaux du bureau ils sont amenés à découvrir l'administration française avec ses forces et ses faiblesses. Je crois sincèrement, que cette expérience leur permet, non seulement d'acquérir des connaissances, mais aussi de mieux apréhender la France et la région Bretagne.“

Jean-Paul Clément
Bureau du contrôle de légalité et de l’intercommunalité Préfecture d’Ille-et-Vilaine