Současné výzvy pro EU a českou evropskou politiku

4. 3. 2022 Viktorie Klímová

Na Ekonomicko-správní fakultě MU přednášel JUDr. Mgr. Igor Blahušiak, Ph.D. ředitel Odboru komunikace o evropských záležitostech na Úřadu vlády ČR. Jeho přednáška s názvem „Současné výzvy pro EU a českou evropskou politiku“ se uskutečnila 1. března v rámci předmětu BPR_PIPE Politiky, instituce a právo EU.

Pan Blahušiak se nejdříve věnoval vlivu České republiky v EU. Studentům například vysvětlil, že při 97,3 % hlasování v Radě EU stála česká vláda na „vítězné straně“. Jeho přednáška zahrnovala také oblast vnějších vztahů EU, kde diskutoval o třech velkých tématech, kterými jsou vztahy s Ruskem, transatlantické vztahy a vyrovnávání s dopady Brexitu. V poslední části přednášky se zabýval postojem Čechů k evropské integraci a zejména přípravám na české předsednictví v Radě EU, které bude zahájeno v červenci letošního roku. Na přednášce byly představeny priority českého předsednictví i úkoly, které je nutné před a během předsednictví zabezpečit.