Jak studenti a zaměstnanci ESF MU pomáhali

29. 6. 2020 Dagmar Špalková

Veronika Podolská distribuuje roušky; zdroj: Facebook CSR Rychnovsko.

Během náročné doby, kterou vyvolalo šíření koronavirové nákazy, se univerzita a její fakulty společně semkly a začaly nabízet pomoc potřebným. Svou pomocnou ruku nabídlo i mnoho studentů a zaměstnanců Ekonomicko-správní fakulty MU, ať už prostřednictvím Dobrovolnického centra MU nebo samostatně.

Roušky pro nemocnice, pečovatelské domy a nákupy seniorům

Téměř celý český národ se během koronaviru pustil do šití roušek. Projevila se obrovská solidarita a spousta lidí, včetně našich studentů a zaměstnanců, šila roušky nejen pro sebe, své příbuzné a kamarády, ale také pro nemocnice, domovy důchodců, dětské domovy, sociálně slabší občany a lidi bez domova.

Např. studentka Veronika Podolská se zasloužila o vytvoření rouškovníku na Rychnovsku, který vznikl jako druhý v ČR a pomohl tak k distribuci roušek občanům, kteří si sami neměli možnost jinak roušky zajistit. Šití a distribuci roušek zajišťovali i další, například doktorka Andrea Holešinská z Katedry regionální ekonomie a správy, která zmínila svou pomoc s šitím roušek a s distribucí od České pošty. „Roušky potěšily. Dokonce jsem dostávala i děkovné vzkazy“, píše doktorka Holešinská.

Jana Prokešová pomáhá s nákupem; zdroj: Seznam Zprávy.

Mnoha seniorům, kteří patří mezi nejvíce ohrožené, dobrovolníci z řad našich studentů pomáhali s nákupy potravin a léků, roznosem obědů a s nejrůznějšími pochůzkami. Jednou z těchto dobrovolnic byla studentka Jana Prokešová, kterou zachytila reportáž TV Seznam.

Pomoc v odběrových stanech a v městečku pro lidi bez domova

V druhé půlce dubna se vláda ČR rozhodla provést studii kolektivní imunity a bylo zapotřebí ve velmi krátkém čase sehnat velké množství dobrovolníků. Významnou roli sehrálo Dobrovolnické centrum MU a jeho výzva přes sociální sítě. Co všechno se v odběrových stanech dělo, popisuje studentka Martina Tkadlecová: „Vzala jsem si rovnou dvě po sobě jdoucí směny, takže jsem v Bohunicích u Kampusu strávila bezmála 12 hodin měřením teploty účastníků testování, pomáháním s vyplňováním formulářů a pomáháním s hladkým průběhem celého testovacího procesu.“ Martina se také objevila v reportáži TV Seznam, kde byla ale mylně označena za medičku.

Martina Tkadlecová měří teplotu v odběrovém stanu; zdroj: Seznam Zprávy.

Další studenti začali pomáhat lidem bez domova ve stanovém městečku v Brně. Vydávali jídlo, oblečení, hygienické potřeby, měřili lidem teplotu a pomáhali s úklidem. Lidé bez domova byli za tuto péči a pomoc velmi vděční, což potvrzuje studentka Katarína Vargicová: „Čo sa týka klientov v stanovom mestečku tak myslím, že sú veľmi vďační za prístup k vode, jedlu a sprchám.“

Koordinace, výzvy a další aktivity

Všechny aktivity bylo nutné koordinovat a zajistit tak, aby se k lidem pomoc dostala rychle a efektivně. Velkou roli sehrálo samotné Dobrovolnické centrum MU, ve kterém i naši studenti „sloužili“ osmi a vícehodinové směny, reagovali na dotazy potřebných a posílali k nim pomoc díky databázi dobrovolníků, která má nyní kolem 4 500 členů. „Práce spočívala v propojování dobrovolníků s příjemci pomoci, později jsem též byla operátorkou‎ krizové linky, kam volali lidé, kteří potřebovali jakkoli pomoci, či občas jen utěšit“, popisuje studentka Eliška Cyprianová.

Jiní studenti se zase snažili pomocí letáků informovat o dobrovolnictví a o možnosti požádat o pomoc. „Se spolužákem Ondrou Tichým jsme založili iniciativu #Společně proti koronaviru, kterou jsme podněcovali ostatní k pomoci lidem v jejich okolí“, popisuje student Jakub Kopecký. Také vysvětluje, co ho vedlo k pomoci druhým: „Stát se dobrovolníkem a pomáhat by mě samo o sobě asi nenapadlo. Přesvědčila mě k tomu výzva rektora pana profesora Bareše, pak už to šlo tak nějak samo.“

Ukázka webu iniciativy Společně proti koronaviru studentů Jakuba Kopeckého a Martina Tichého.

Studenti fakulty pomáhali i s hlídáním dětí v nemocnicích či ve svém okolí, doučovali je nebo pomáhali vyklízet pokoje na kolejích svým slovenským spolužákům, kteří se nemohli během uzavření hranic dostat do České republiky.

Všem studentům a zaměstnancům, kteří se jakkoli zapojili do dobrovolnických aktivit a pomohli ostatním překonat tyto náročné časy, vyjádřili solidaritu s potřebnými a věnovali svůj čas prospěšným aktivitám, patří velký dík a respekt.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.