ECON MUNI součástí nové Platformy pro biomedicínský a ekonomický výzkum

Podpisem memoranda o spolupráci mezi Ústavem organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR, Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE-EI) Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu Akademie věd České republiky a Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity (ECON MUNI) vznikla nová odborná platforma, která bude spojovat přírodní a společenské vědy v biomedicínské oblasti.

18. 1. 2024 redakce

Nová odborná platforma bude spojovat přírodní a společenské vědy v biomedicínské
oblasti. | Foto: Tomáš Belloň

Slavnostním podpisem 18. 1. 2024 v Praze zahájily svou spolupráci na Platformě pro biomedicínský a ekonomický výzkum tři vědecké a akademické instituce zastupující přírodní a společenské vědy. Cílem Platformy je podpořit aktivity zahrnující vědeckou spolupráci, komunikaci k odborné a laické veřejnosti a podporu veřejné debaty o otázkách vyžadujících mezioborovou expertízu. Mezi ty patří například virologie, mikrobiologie, biostatistika, ekonomie zdravotnictví, behaviorální ekonomie, sociologie, epidemiologie a další.

Nově vzniklá Platforma pro biomedicínský a ekonomický výzkum bude během následujících let podporovat analýzy, odborné semináře, kulaté stoly, přednášky zahraničních expertů a další aktivity pod záštitou všech tří zapojených institucí: ÚOCHB, CERGE-EI a ECON MUNI. Mezi vybraná témata, kterým se budou spolupracovníci platformy věnovat, patří antibiotická resistence, socioekonomické determinanty zdraví a organizace péče, zdravotní gramotnost související s očkováním a další.

„Česká republika potřebuje investice do odborných kapacit, které nám pomohou čelit budoucím výzvám ve zdravotnictví a dovolí nám lépe využívat nejnovější biomedicínské inovace, například inovativní léčbu a moderní diagnostické nástroje. Vnímám Platformu jako skvělou příležitost pro navázání mezioborové spolupráce a propojení veřejného a akademického sektoru,” řekl děkan Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Jiří Špalek.

Koordinátorem platformy je doktor Jakub Hlávka, ředitel Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace (HEPII) na Masarykově univerzitě, který bude spolupracovat s profesorem Janem Konvalinkou z ÚOCHB a profesorem Štěpánem Jurajdou z CERGE-EI na strategickém řízení platformy.