10 let v nové knihovně

15. 2. 2023 Jiří Poláček

Bez popisku

V těchto dnech si připomínáme deset let od slavnostního otevření rekonstruovaných prostor Střediska vědeckých informací a foyer v budově Ekonomicko-správní fakulty.

V den otevření bylo vyhlášeno děkanské volno, dostavila se řada hostů a celá akce měla i ohlas v médiích. Na dobovou reportáž se můžete podívat na YouTube.

Ze zpětného pohledu se však možná jako zajímavější jeví měsíce, které slavnostnímu otevření předcházely. Od vzniku myšlenky přestavby knihovny do vlastního otevření uplynulo celých pět let, přičemž o průtahy se zasloužila zejména byrokratická složitost podmínek projektu. Projekt byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj ve výši 51 mil. Kč, stavební zakázku nakonec vysoutěžila společnost SUBTERRA a konečný účet za rekonstrukci činil téměř 60 mil. Kč.

Původní idea přestavby „během letních prázdnin“ se záhy ukázala jako nereálná – ještě před začátkem rekonstrukce se nečekaně vynořil nový problém spočívající v nutnosti dodatečně staticky „vyztužit“ celou budovu. Započatá stavba nuceně pokračovala celý podzimní semestr 2012, což si samozřejmě vynutilo mnohá omezení při výuce a pohybu po budově. Zvuk sbíječek či vrtaček v průběhu výuky nikoho netěšil, ale nezbývalo než to vydržet.

Knihovní fond byl provizorně umístěn v učebně P103 (v té době zde ještě byla rovná podlaha) v regálech tak blízko u sebe, že se chodbičkami procházelo „bokem“. Krabí styl chůze si však procvičovali jen knihovníci – čtenářům byl volný výběr titulů odepřen, veškeré výpůjčky bylo nutné si předem objednat. Tenkrát nás samozřejmě ani nenapadlo, že si něco takového zopakujeme v průběhu celosvětové pandemie.

Vybrané fotografie z přestavby a slavnostního otevření…

Celá myšlenka přestavby knihovny se zrodila již v roce 2008, kdy jsme začali usilovat o studijní boxy – prostory pro týmovou spolupráci v knihovně. Nyní, s odstupem dekády, rádi konstatujeme, že to byla dobrá myšlenka. Studijní boxy jsou kontinuálně velmi využívané, a i další význačné novinky přestavby, jako rozšířená plocha galerie, speciální regály pro archivy časopisů, posuvné kompaktní regály ve skladu, ozvučení prostor pro centralizovaná hlášení či pohodlná křesílka si našly své uplatnění. Díky horizontálnímu rozdělení foyer galeriemi vznikla mnohem větší užitná plocha pro studenty. Po deseti letech od rekonstrukce nás letos čekají další menší úpravy, díky kterým bude knihovna zase o něco lepším místem pro naše uživatele.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.