Zahraniční pobyty 2022/2023 a Covid-19

Pandemie Covid-19 bohužel negativně ovlivnila možnosti studia v zahraničí v minulých letech. A jak to bude letos? Má cenu se na pobyty hlásit? Věříme, že ano!

Ačkoliv je těžké předvídat, jak se epidemiologická situace bude ve světě vyvíjet, věříme, že v příštím akademickém roce budou mít studenti opět možnost vyjíždět do zahraničí na studijní pobyty nebo pracovní stáže.

Výběrová řízení pro pobyty na akademický rok 2022/2023 probíhají ve standardním režimu v předem vyhlášených termínech konkrétního programu.

Často se nás ptáte, co se stane, pokud se rozhodnete přihlásit, budete vybráni, ale epidemiologická situace v době výjezdu nebude příznivá. V takovém případě je možné Vaši nominaci přesunout z podzimního na jarní semestr daného akademického roku (bohužel nelze přesouvat pobyty mezi jednotlivými akademickými roky). Pokud o přesun nebudete mít zájem, je možné Vaši nominaci úplně zrušit a to bez postihu. Nebojte se, nikdo Vás nebude nutit vyjíždět do zahraničí, pokud situace nebude bezpečná.

Mnoho našich partnerských univerzit také nově nabízí možnosti virtuálních nebo kombinovaných mobilit. Pokud tedy nebude možné do zahraničí vycestovat, stále máte možnost na vybrané zahraniční univerzitě studovat  online kurzy dle Vašeho výběru, které Vám pak budou plně uznány do studia na ESF, stejně jako v případě klasických fyzických mobilit. V případě čistě virtuálních mobilit se nevyplácí stipendium, protože studentům nevznikají náklady spojené s pobytem v zahraničí. Výjimkou jsou některé země zapojené do programu Ceepus, které část stipendia vyplácí i na tento typ mobilit.

V případě dotazů ohledně možností výjezdů do zahraničí se neváhejte obrátit na Zahraniční oddělení ESF nebo na Centrum zahraniční spolupráce MU.