Studující navrhli, jak na chytřejší Technologický park

30. 5. 2023 Jana Sosnová

Vítězný tým soutěže MUNISS. Mezi nimi i Matej Sršeň z ECON MUNI. | Foto: Mariya Ostrenko

Meziuniverzitní soutěž MUNISS zná od pátku své vítěze. Tým složený ze studentů a studentek Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického a Mendelovy univerzity představil projekt zaměřený na cirkulární ekonomiku a kvalitu vnějšího prostředí v areálu Technologického parku Brno. Členem vítězného týmu je také Matej Sršeň z Ekonomicko-správní fakulty.

Úkolem tří zapojených studentských týmů bylo identifikovat stávající a následně navrhnout nové postupy, jak využívat chytré technologie v areálu Technologického parku Brno. Vítězové předložili projekt s názvem Technologický park Brno jako brána do světa technologií. Studující navrhli inovativní a šetrná řešení, která se věnují rozvoji veřejných prostranství a zeleně s využitím principů cirkulární ekonomiky.

Podle proděkanky pro vnější vztahy a spolupráci s partnery Sylvy Žákové Talpové z ECON MUNI soutěží MUNISS dlouhodobě rezonují tři hesla: spolupráce, Brno a tradice. „Spolupráce studentů a studentek z různých oborů jim přináší jedinečný přesah, což je velmi žádaná kvalita uchazečů na trhu práce. Díky zadání od města Brna je možné přimět studující o městě přemýšlet a podílet se na jeho rozvoji,“ vysvětluje a doplňuje, že ECON MUNI soutěž spolupořádá již jedenáct let.

Členové a členky vítězného týmu (zleva): Anna Špaldoňová (MENDELU), Matej Sršeň (ECON MUNI), Ondřej Krejčí (VUTB),
Martin Mikulášek (MENDELU), Petra Kalousková (SCI MUNI) a Barbora Filáková (MEDELU).

Vítěz soutěže z ECON MUNI Matej Sršeň oceňuje především to, že měl možnost spolupracovat s dalšími ambiciózními studujícími z různých oborů a vysokých škol. „Pochopil jsem, jak může skupina jednotlivců s různorodým vzděláním zefektivnit pracovní prostředí odlišnými nápady a myšlenkami. Soutěž mě zároveň obohatila o nové poznatky z oblasti cirkulární ekonomiky. Také jsem zjistil, jak složité je ve skutečnosti detailně plánovat realizaci projektu,“ popisuje Sršeň.

Na účastníky a účastnice soutěže čekala řada aktivit. Zúčastnili se například ideového workshopu s českými odborníky a vyjeli také na exkurzi do Vídně, jejíž součástí bylo setkání s tamními experty na „chytrá města“ (tzv. smart city). „Zkušenosti, které díky této ojedinělé soutěži studenti a studentky získali, jsou cenné jak pro samotný projekt, tak i pro jejich budoucí praxi,“ dodává Talpová. To potvrzuje i Matej Sršeň. „Zajímavé bylo, že před touto zkušeností jsem pozoroval tři brněnské univerzity, jak si navzájem více méně konkurují. Soutěž MUNISS mi ale ukázala, co se může stát, pokud budou tyto vysoké školy spolupracovat,“ shrnuje.

Meziuniverzitní studentskou soutěž MUNISS pořádá od roku 2011 Magistrát města Brna. Téma letošního ročníku znělo Technologický park Brno jako městská laboratoř. Studující si mohli vybrat jeden či více tematických okruhů, které následně detailně zpracovali. Zaměřit se mohli na cirkulární ekonomiku, efektivní využití energií nebo na kvalitu vnějších a vnitřních prostor areálu. Tři týmy složené ze studujících tří brněnských univerzit vypracovali během jednoho semestru návrhy, které následně zhodnotila odborná porota. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo v pátek 26. května. Vítězové získali 65 tisíc korun, celkově bylo mezi všechny zúčastněné studující rozděleno 150 tisíc. Nápady všech tří týmů zaujaly vedení Technologického parku Brno natolik, že je v budoucnu plánují uskutečnit.

Fotografie ze slavnostního vyhlášení