Analyse des besoins en français de spécialité pour étudiants étrangers en stage professionnel en France

Varování

Publikace nespadá pod Ekonomicko-správní fakultu, ale pod Pedagogickou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Název česky Analýza potřeb v odborné francouzštině pro zahraniční studenty na pracovní stáži ve Francii
Autoři

DELALANDE Hana

Rok publikování 2021
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Language Learning in Higher Education; Journal of the European Confederation of Language Centres in Higher Education (CercleS)
Fakulta / Pracoviště MU

Pedagogická fakulta

Citace
www https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/cercles-2021-2028/html
Doi http://dx.doi.org/10.1515/cercles-2021-2028
Klíčová slova French for specific purposes; intercultural differences; internships; needs analysis; work environment
Popis Aby výuka odborné francouzštiny mohla být co nejefektivnější, analýza skutečných potřeb studentů připravujících se na používání francouzského jazyka v pracovním kontextu, se jeví jako nezbytný krok. Spolupráce univerzit a firem nebo institucí, které na trhu práce působí, je proto velice důležitá. Podrobná analýza potřeb umožní identifikovat formální a neformální komunikační situace, ale i možné nedostatky v jazykové kompetenci studentů a problematické oblasti, které jsou pro pracovní prostředí typické. Tento článek prezentuje výsledky kvalitativního výzkumu o francouzštině pro specifické účely a o zkušenosti českých studentů na stážích ve Francii, přičemž byla použita metoda zakotvené teorie (GTM). Výzkumný vzorek je složen z osmi českých studentů francouzsko-českého studia veřejné správy z Masarykovy univerzity a Univerzity v Rennes 1 a jejich francouzských mentorů. V posledním ročníku studia studenti absolvují dvouměsíční stáž na úřadech francouzské veřejné správy ve městě Rennes. Výzkumnice s nimi po celou dobu trvání stáží vedla rozsáhlé rozhovory. Na základě výsledků důkladné a podrobné analýzy jsou identifikovány problematické oblasti a potřeby rozvoje jazykových a interkulturních komunikačních kompetencí. Autorka navrhuje témata k začlenění do kurzů francouzštiny pro specifické účely nebo nový kurz přípravy na mezinárodní mobilitu.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.