Double degree - jedno studium, dva diplomy

Přidáš se?

Vítejte v programu Veřejná ekonomika a správa (VES). Pokud hledáte studijní program, který vám nabídne nejen vynikající vzdělání, ale také možnost získat mezinárodní zkušenosti a otevřít si dveře k úspěšné kariéře, čtěte dál.

Jako studenti programu VES máte možnost strávit část svého magisterského studia ve Francii nebo Itálii a získat tak druhý diplom na prestižní zahraniční univerzitě. Semestr nebo i dva prožijete v nové kultuře a zlepšíte si svou angličtinu. Jako součást programu napíšete a obhájíte jen jednu diplomovou práci, systém vzájemného uznávání předmětů navíc znamená, že nemusíte prodlužovat své studium.

Statistiky absolventů Masarykovy univerzity říkají, že účastníci zahraničního studia mají průměrně vyšší nástupní platy a jsou spokojenější s náplní své práce. Slíbit vám to sice nemůžeme, ale víme, že zaměstnavatelé upřednostňují samostatné lidi s aktivní znalostí jazyka. Máte strach, že to nezvládnete? Podívejte se níže na zážitky a zkušenosti našich absolventů a nebojte se jich zeptat. S nezbytnými formálními aspekty studia v zahraničí vám pomohou koordinátoři studia, takže budete mít vždy zajištěnu nejlepší možnou podporu.

A co je nejlepší na tomto programu? Náklady na váš pobyt hradí program Erasmus+ a menším stipendiem přispěje i fakulta. Vaše náklady na studium proto budou téměř stejné jako náklady na studium doma. (Z důvodů financování programem Erasmus+ probíhá výběr studentů vždy začátkem kalendářního roku.)

Tak neváhejte a staňte se součástí našeho programu! Pro více informací můžete napsat našim kontaktním osobám (na stránce úplně dole).

KDE JE MOŽNÉ TOTO STUDIUM ABSOLVOVAT?
TERMÍNY VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ:
  • First call (for autumn and spring semester 24/25) 29. ledna 2024 – 19. února 2024
Organizační stránka a finanční náležitosti
  • Studium je určeno pro studenty prezenčního i kombinovaného studia
  • Výuka probíhá kompletně v angličtině (1 nebo 2 semestry – druhý semestr však již bez finanční podpory z programu Erasmus)
  • Smlouvy o Double degree říkají, že před odjezdem student úspěšně ukončí první ročník magisterského studia (získá 60 ECTS); výjimka je možná pro studenty nastupující do studia během jarního semestru
  • University of Rennes požaduje, aby se studijní pobyt uskutečnil během podzimního semestru nebo podzimního a následně jarního semestru
  • Studenti na pobyt obdrží stipendium z programu Erasmus+ (600 EUR/měsíc).
  • Nabídka předmětů na partnerské univerzitě vychází z jejího programu (určuje garant)
  • Kredity za absolvované předměty jsou vzájemně plně uznatelné (není nutné prodlužovat studium)
  • Studenti skládají tradiční SZZ (pouze jednu) dle zvyklostí obou univerzit (MU nejvíce komplexní)
Výběrové řízení a způsob přihlašování

Podmínkou je studium v navazujícím magisterském programu Veřejná ekonomika a správa, nebo v programu Hospodářská politika.

Požadované dokumenty k přihlášce:

• Motivační dopis v angličtině (zdůvodnění výběru univerzity)
  • Jazykový certifikát (pokud existuje, není podmínkou)

Zájemce o Double degree si jako první krok v celém procesu zažádá přes aplikaci ISOIS o Erasmus podporu. Zároveň, tj. bez čekání na výsledek žádosti, zasílá e-mail s přihláškou doc. Ing. Robertu Jahodovi, Ph.D., který má tento program po akademické stránce na starost.

Výběr studentů pro Double degree je v pravomoci interní výběrové komise složené z členů katedry a může podléhat konzultaci s partnerskou univerzitou. Součástí procesu výběru může být rozhovor studenta s členy interní výběrové komise. Studenti jsou o výběru informováni zpravidla do 14 dnů po podání přihlášky.

Zkušenosti studentů

Double degree ECON MUNI & Université de Rennes

Univerzita v Rennes (Francie)

„Rennes, vivre en intelligence“ (= Rennes, living together smartly)

• francouzský styl života, esprit
  • dlouhodobá 25letá spolupráce
  • západní Francie, hlavní město Bretagne
  • město s cca 215 000 obyvateli (60 000 studentů)
  • University of Rennes: 22 000 studentů; ve World University Ranking je 501–550
  • kulturní historické město & gastronomický ráj
  • přímé spojení s Paříží (TGV – 2 hod.)
  • zajímavost: přílivový ostrov Le Mont-Saint-Michel, menhiry v Carnacu nebo přístavní město Saint Malo

Univerzita Piemonte v Alesandrii (Itálie)

• severozápadní Itálie, region Piemonte
  • město s 95 000 obyvateli
  • město založeno 1168 a historicky velmi zachovalé (řada muzeí a historických objektů)
  • řada kulturních a sportovních akcí (koncerty, rally)
  • dopravní uzel (Turín, Miláno, Janov – 1,5 hod)
  • zajímavost: Cittadella di Alessandria
Kontaktní osoba pro administrativní záležitosti
Kontaktní osoba pro akademické záležitosti

doc. Ing. Robert Jahoda, Ph.D.

Katedra veřejné ekonomie ESF MU, kancelář 428

e‑mail: