Akademický senát Ekonomicko-správní fakulty MU

Akademický senát je nejvyšším samosprávným orgánem fakulty a je tvořen komorou jedenácti zaměstnanců a komorou šesti studentů. Akademický senát má řadu pravomocí především ve vztahu k fungování fakulty, její struktuře a rozpočtu. Členové senátu volí kandidáta na funkci děkana, vyjadřují se k návrhům na podobu studijních programů a rovněž zřizují podle svého uvážení komise, které mohou řešit různé záležitosti. Podrobněji se senátem zabývá článek 15 až 18 statutu Ekonomicko-správní fakulty a Volební a jednací řád Akademického senátu.

Pro studenty představuje akademický senát možnost jak skrze své zvolené zástupce tlumočit návrhy, náměty nebo i stížnosti pro vedení fakulty.

Zápisy z jednání

• 27. zasedání AS ESF 9. prosince 2019 v 12:30 hod.
  • 26. zasedání AS ESF 11. listopadu 2019 v 12:30 hod.
  • 25. zasedání AS ESF 14. října 2019 v 12:30 hod.
  • 24. zasedání AS ESF 23. září 2019 v 12:30 hod.
Základní informace

Akademický senát je představitelem akademické obce, nejvyšším samosprávným orgánem fakulty a zárukou akademických svobod na fakultě.

Akademický senát má 17 členů. Je tvořen zaměstnaneckou komorou složenou z 11 senátorů a studentskou komorou složenou ze 6 senátorů. Funkční období jednotlivých členů akademického senátu fakulty je tříleté.

V čele akademického senátu stojí předseda, volený z učitelů (členů zaměstnanecké komory senátu) nadpoloviční většinou všech členů akademického senátu. Předseda senátu je současně i předsedou zaměstnanecké komory. V době nepřítomnosti předsedy akademického senátu jej zastupuje předseda studentské komory, který je zároveň místopředsedou senátu.

Člen akademického senátu má povinnost účastnit se jednání akademického senátu a jeho orgánů, do kterých byl zvolen. Nemůže-li se jednání ze závažných důvodů účastnit, je povinen se předem omluvit předsedovi akademického senátu nebo předsedovi orgánu, jehož je členem.

Zasedání akademického senátu svolává předseda, v době jeho nepřítomnosti jeho zástupce (předseda studentské komory).

Datum a čas zasedání je oznamován prostřednictvím Zpravodaje ESF, Vývěsky akademického senátu umístěné u zadního vchodu fakulty, elektronické pošty a na internetových stránkách senátu. Zasedání akademického senátu fakulty jsou veřejně přístupná. Obvykle se konají každé druhé pondělí v měsíci, ve 13 hodin ve velké zasedací místnosti děkanátu ESF MU.

Akademický senát je způsobilý se usnášet, je-li přítomna alespoň dvoutřetinová většina jeho členů.

Pravomoc senátu

Akademický senát fakulty:

• projednává a schvaluje návrh statutu fakulty, jakož i návrhy dalších jejích vnitřních předpisů a předkládá je ke konečnému schválení senátu Masarykovy university,
  • předkládá rektorovi univerzity návrh na jmenování a odvolání děkana fakulty,
  • na návrh děkana rozhoduje o zřízení, sloučení, splynutí, rozdělení nebo zrušení fakultních pracovišť,
  • schvaluje věcný a finanční plán fakulty, včetně ročního rozdělení finančních prostředků pracovištím fakulty a kontroly jejich využití,
  • schvaluje počet a strukturu pracovníků fakulty,
  • schvaluje návrh děkana na jmenování a odvolání členů vědecké rady fakulty a disciplinární komise fakulty,
  • deleguje zástupce fakulty do Rady vysokých škol,
  • podává akademické obci fakulty nejméně jednou za rok zprávu o své činnosti a o stavu fakulty,
  • volí a odvolává svého předsedu tajnou volbou, zřizuje své komise, volí, kontroluje a odvolává jejich členy a své zástupce do jiných orgánů,
  • svolává shromáždění akademické obce, popř. konference delegátů akademické obce a navrhuje pořad jejich jednání,
  • projednává další věci významné pro celou fakultu a pro uskutečňování akademických svobod v jejich podmínkách.

Akademický senát fakulty se vyjadřuje zejména

• k návrhům studijních programů uskutečňovaných na fakultě,
  • k záměru děkana jmenovat nebo odvolat proděkany.

Nejvýznamnější předpisy, upravující práci Akademického senátu

Jednání a působnost akademického senátu ESF MU vychází zejména z následujících předpisů:

• Jednací a volební řád AS ESF MU
  • Jednací a volební řád AS MU
  • Statut Ekonomicko-správní fakulty
  • Statut Masarykovy univerzity
  • Vysokoškolský zákon 111/1998 Sb.