Sociální bezpečí

Vstřícnost, spravedlnost a podpora pro každého

ECON MUNI se hlásí k principům rovného a férového zacházení, různorodosti a inkluzi. Chceme vytvářet prostředí plně rozvíjející potenciál všech, prostředí vstřícné, spravedlivé, bezpečné, podpůrné a takové, které vyjadřuje respekt k individualitě.

Rovné příležitosti

• Víme, že inspirativní a podnětné prostředí vzniká tam, kde je přítomná různorodost. Proto jsou dveře fakulty otevřeny pro všechny bez ohledu na věk, pohlaví, gender, původ, sexuální preferenci apod.
  • Na ECON MUNI netolerujeme žádnou z forem diskriminace. Pokud se stanete objektem či svědkem jakéhokoliv nežádoucího jednání, máte možnost se účinně bránit či pomoci ochránit ostatním.
  • Pomáháme tam, kde je to potřeba.

Dokumenty a nástroje, kterými univerzita a ECON MUNI podporuje rovné příležitosti a na kterých průběžně pracuje:

Kombinace práce a rodičovství

• Podporujeme flexibilní formy práce a vytváříme takové podmínky, které pomohou rodičům či pečujícím osobám sladit pracovní a rodinné povinnosti.
  • Rodiče mohou umístit své děti v dětské skupině ELÁNEK MUNI Komenského, případně v dalších zařízeních sítě ELÁNEK.
  • V areálu ECON MUNI naleznete prozatím dva přebalovací pulty, a to v 1. podlaží, vpravo a vlevo od schodiště, typ WC – imobilní.

MATEŘSKÁ, OTCOVSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ Sendvičová generace (tipy pro pečující)

Kombinace studia a rodičovství

• Od roku 2013 je zavedena takzvaná uznaná doba rodičovství (UDR) a během ní činí vysoká škola opatření, kterými zohlední vaši novou životní situaci. Může ji využít studentka na mateřské i rodičovské dovolené nebo student na rodičovské dovolené – není to ale povinné.

Studium a rodičovství

Nábor a výběr zaměstnanců

Uchazečům a uchazečkám o práci poskytujeme rovné příležitosti, podporujeme diverzitu a snažíme se vytvářet pracovní prostředí uspokojující individuální potřeby. Jsme hrdým nositelem ocenění HR Excellence in Research Award udělovaného Evropskou komisí a v procesu výběru zaměstnanců postupujeme v souladu s principy Evropské charty a Kodexu pro výzkumné pracovníky

Výběrová řízení jsou na ECON MUNI upravena Řádem výběrového řízení MUfakultními pravidly, jsou otevřená, transparentní a řídí se principem hodnocení na základě dosažených výsledků.

KARIÉRA NA MU

KARIÉRA NA ECON MU

Prevence sexuálního obtěžování

• Sexuální obtěžování je velice závažná forma nevhodného chování a na půdě Masarykovy univerzity není tolerována.
  • Jakákoliv aktivita se sexuálním podtextem bez souhlasu druhé osoby je nepřijatelná.
  • Poskytujeme poradenství obětem, svědkům i obviněným ze sexuálního obtěžování.
  • Univerzita uplatňuje při řešení sexuálního obtěžování následující zásady: dostupná pomoc, ochrana oběti, předcházení podjatosti a zachování objektivity řešení a mlčenlivosti.
  • ECON MUNI podporuje takové prostředí, ve kterém je samozřejmé se vůči takové aktivitě a chování vymezit.

Kde hledat pomoc

• Obrátit se můžete na fakultní kontaktní osoby Mgr. Petru Ježovou nebo Mgr. Ing. Ondřeje Špetíka, Ph.D., či se obrátit na někoho, ke komu máte důvěru.
  • Kontaktní osoby jsou k dispozici rovněž těm, proti nimž bylo vzneseno obvinění z obtěžování, a oni se tímto obviněním cítí být nespravedlivě poškozeni.

Kontaktní osoby napříč MU Prevence sexuálního obtěžování Psychologické poradenství pro studující Psychologické poradenství pro zaměstnance

Externí organizace

Tipy

Absence souhlasu

• Všechny druhy sexuálního násilí mají společného jmenovatele, kterým je chybějící souhlas.

Co je sexuální obtěžování a jak se mu bránit?

Mýty a realita

Genderově senzitivní komunikace