Nejlepší investice do budoucnosti státu je bezplatné vysoké školství

7. 12. 2023 Kateřina Eliášová

Ministr financí debatuje se studenty na ECON MUNI | Foto: Martin Indruch

Na úvod hodinové debaty, kterou moderoval vedoucí Katedry veřejné ekonomie doc. Robert Jahoda, měl ministr Stanjura krátké úvodní slovo o tom, v jakém stavu jsou české veřejné finance. Zaměřil se na tempo růstu státního dluhu a plán vlády, jak tento trend do roku 2025 zpomalit. „Česká republika je v rámci Evropy jedním ze států s nejrychleji rostoucím státním dluhem,“ shrnul neradostnou bilanci ministr. Dodal, že „vlivem zvyšujících nákladů na obsluhu státního dluhu vstoupíme do nového roku s deficitem 90 miliard Kč“.

Zdůraznil, že v rámci rozpočtu státu tvoří 95 % nákladů tzv. mandatorní náklady a pouze 5 % nákladů je spojených s konkrétním programem vlády nepovinné povahy. Navíc při prosazování ozdravných opatření chybí nutná většinová podpora. Pro odlehčení dodal: „Od voličů dostáváme zadání ke snížení daní, zvýšení výdajů a redukci zadlužení. Tato rovnice ale nemá řešení.“

Úvodní téma vzbudilo velký zájem studentů, kteří poté kladli své dotazy osobně i přes online platformu.

Zajímalo je například, jakými strategickými investicemi hodlá vláda podpořit mladou generaci. „Nejzásadnější investicí do mladých je u nás bezplatný vysokoškolský systém,“ vyjádřil se ministr, který také povzbudil studenty k aktivnímu vstupu do politiky. „Nikdo lépe neumí formulovat vaše potřeby a požadavky než vy sami,“ uvedl s poukazem na to, že v parlamentu není v současnosti nikdo ve věku pod 30 let.

Otázky padaly i na téma přijetí eura, podpory živnostníků nebo účinnosti plošných slev na jízdném pro studenty.

Nechybělo ani téma inflace a zdražování potravin, které je nyní probíráno v médiích. Ministr Stanjura zmínil omezený účinek cenových regulací a vyjádřil se spíše ve prospěch cesty „rozbíjení monopolů“ jak ve výrobě, tak v maloobchodě. Dodal, že naplnění tohoto cíle by si vyžádalo posílení kompetencí ÚOHS.

Zcela zaplněná přednášková místnost a prodloužení času na otázky o 15 minut jen potvrzují, že o podobné exkluzívní debaty je na půdě naší fakulty enormní zájem. V sérii přednášek se špičkovými experty z různých oblastí ekonomie budeme pokračovat i v novém roce 2024.