Studentské zahraniční stáže

Stáž v zahraniční je skvělá příležitost, jak získat pracovní zkušenosti a zároveň kredity do studia.

Vyjíždějící studenti ESF získají po splnění podmínek 5 ECTS za každý měsíc měsíc stáže.  Financování na praktické stáže je možné získat v rámci programů Erasmus+, Freemover, nebo zažádat o Speciální grant pro krátkodobé pobyty, pokud vyjíždíte na stáž v délce do 30 dní. Všechny tyto granotvé programy, včetně výběrového řízení, administruje Centrum zahraniční spolupráce.

EVIDENCE A UZNÁVÁNÍ STÁŽÍ
NABÍDKY STÁŽÍ
Výběr stáže

ESF dlouhodobě spolupracuje s německou společností Internationaler Bund, která zprostředkovává stáže studentům v různých oblastech jako např. Marketing, Accounting, HR apod.

Nově je také možné ucházet se o stáž ve švýcraské organizaci Forum Train Europe. 

Ostatní stáže si studenti domluvaji sami. Přijímající organizace může být jakákoliv veřejná nebo soukromá organizace aktivní na pracovním trhu nebo v oblasti vzdělávání, odborné přípravy či mládeže. Stáž musí oborově odpovídat ekonomickému zaměření studia.

Finanční podmínky

Studenti mohou žádat o stipendia z programů Erasmus+ praktické stáže (až 750 EUR/měsíc), popř. Freemovers (až 16 000 Kč/měsíc). 

Pro získání podpory je nutné se do programů přihlásit ve stanovených termínech a být vybrán v řádném výběrovém řízení. Fakulta žádná další stipendia na zahraniční stáže neposkytuje.

Training agreement

K přihlášce o grant a také pro schválení stáže fakultou je potřeba vyplnit a nechat si potvrdit tzv. Training Agreement. Training Agreement se vyplňuje online v případě, že na stáž vyjíždíte v rámci programu Erasmus+. V ostatních případech je třeba vyplnit formulář, který je ke stažení na webu Centra zahraniční spolupráce zde.

Training agreement všem studentům podepisuje paní proděkanka Ing. Markéta Novotná, Ph.D.  Kontrolu a zprostředkování podpisu paní proděkanky zajišťuje Zahraniční oddělení, proto Training agreementy posílejte/odevzdávejte Mgr. Štěpánce Lackové na stepanka.lackova@econ.muni.cz.

Před odjezdem

Před zahájením stáže si pobyt zaevidujte v ISu - sekce Stáže a studijní pobyty. Do evidence stáže vlože svůj Training agreement podepsaný všemi stranami. Na základě toho Vám pak Zahraniční oddělení zapíše předmět XPX_ZAST a případně udělí Individuální studijní plán.

Po návratu

Po úspěšném absolvování stáže je třeba:

  • nahrát do Evidence pobytu v IS potvrzený Certifikát o absolvování stáže (Traineeship certificate) a Závěrečnou zprávu (Final report) - viz Metody hodnocení předmětu XPX_ZAST.
  • V evidenci stáže si vytvořit předmět, který nazvete podle Vaší stáže - například "Stáž v OSN" a požádáte o jeho uznání za předmět XPX_ZAST dle návodu pro uznávání předmětů.

Jakmile budou dokumenty schváleny, kredity za stáž Vám budou uznány do studia v rámci předmětu XPX_ZAST.

Zkušenosti našich studentů

„O mezinárodní spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a inovací se zajímám dlouhodobě a stáž v Bruselu, který je centrem evropského dění v této oblasti, považuji za vrchol svých praktických zkušeností získaných při studiu.

Jak styčná kancelář, tak samotné bruselské prostředí byly pro práci velmi podnětné. Na pracovišti jsem oceňoval přátelskou atmosféru, kterou podtrhoval fakt, že jsem během semestru tvořil dvojici stážistů se skvělou studentkou Masarykovy univerzity.

Tyto přátelské vztahy byly výborným základem pro volnočasové aktivity, doplněné o jedinečné možnosti cyklistiky, které jsem se snažil naplno využít, například projetím celého belgického pobřeží na kole."

Matúš Lazar, stáž ve Styčné kanceláři SR pro výzkum a vývoj v Bruselu, Belgie, 2023

Bez popisku

Svoje pôsobenie v spoločnosti Amazon hodnotím veľmi pozitívne. Počas platenej štvormesačnej stáže na pozícii Business intelligence som pracovala priebežne na 2 projektoch a v teame ma rozhodne brali ako plnohodnotného člena.Veľmi pozitívne hodnotím podporu a spätnú väzbu od manažéra a ostatných členov teamu. Na stáži som zdokonalila svoje technické zručnosti aj soft skills. Firemná kultúra bola veľmi motivujúca a pritom priateľská.

Veľkým plusom stáže bola tiež silná medzinárodná komunita stážistov, s ktorými som mala možnosť objavovať krásy Luxemburska, a to zadarmo, keďže verejná doprava je v tejto krajine zdarma.

Katarína Vargicová, stáž v Amazon, Lucembursko, 2021

Bez popisku

„Na stáži v Rumunsku jsem byla na pozici Business development. V průběhu jsem získala spoustu zajímavých informací a zkušeností nejen o tom jak správně vytvořit business plán, tak aby ho potencionální investoři ocenili.

Naším hlavním šéfem byl majitel společnosti a hodně s námi sdílel své zkušenosti a názory na podnikání, vedení společnosti, atd.

Mimo stáž jsem měla možnost i poznat skvělé lidi a užít si krásy Rumunských hor a moře.“

Pavlína Široká, stáž v Kinderpedia, Rumunsko, 2021

Bez popisku

„Na stáž do Indie jsem se vydala s organizací AIESEC. Na začátku to nebylo to jednoduché. Asi v žádné zemi jsem nezažila tak velký kulturní šok jako v Indii. Po nějaké době jsem už ale s přehledem zvládla přecházet šestiproudou silnici za plného provozu nebo se nerozbrečet po každém soustu večeře, kterou připravila indická rodina, u které jsem měla to štěstí bydlet po celou dobu stáže.

Indii jsem si nezamilovala hned, ale chtělo to svůj čas. Po dvou měsících,
které jsem v této zemi strávila, můžu říct, Indie pro mě představuje rozmanitost - díky
svojí historii, lidem, náboženství, kultuře, jazykům, jídlu. Indie je barevná a úžasná.“

Veronika Pončíková, stáž v Tericsoft Technology Solutions, Indie, 2021

Bez popisku

Stáž sme podnikli spolu s priateľkou, rovnako študentkou Masarykovej univerzity. Spočiatku bolo náročné zistiť všetky obmedzenia na hraniciach, pretože v tom čase ešte mladšie ročníky nemali možnosť zaočkovať sa.

Po príchode nás však privítal príjemný kolektív ambasády. Som veľmi rád, že som mohol pomôcť s každodenným chodom veľvyslanectva. Počas stáže sme mali možnosť cestovať po Belgicku a navštíviť aj Radu Európskej únie alebo sídlo NATO.

Filip Veľký, Stáž na Velvyslanectví Slovenské republiky v Bruselu, Belgie, 2021

Bez popisku
Předchozí Následující

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.