Za zkušenostmi do světa. Zaměstnanci ECON MUNI rozšiřují své obzory v zahraničí

11. 4. 2022 Dana Staňková

Bez popisku

Díky programu Erasmus+ mají naši zaměstnanci možnost výjezdu do zahraničí prostřednictvím dvou různých programů. Prvním z nich je výukový pracovní pobyt pro akademické pracovníky. Tím druhým pak školicí program určený všem zaměstnancům univerzity.

Do výukového programu se může zapojit jakýkoliv pedagogický zaměstnanec univerzity včetně zaměstnanců s částečným nebo zkráceným úvazkem.

Délka takového pobytu na zahraniční partnerské vysokoškolské instituci se pohybuje obvykle v rozmezí od dvou do pěti dnů. Mobilita zaměstnanců se může uskutečnit v jakémkoliv oboru či akademické disciplíně.

Jedním z absolventů výukového pobytu je docent Libor Žídek z katedry Ekonomie, který díky programu působil na univerzitě v Katovicích. „V rámci pobytu jsem měl přednášky z ekonomické transformace. Možnosti byly sice z důvodu pandemie omezeny, nicméně studenty téma i tak velmi zaujalo,“ uvedl docent Žídek.

Podle docenta Žídka je nesmírně zajímavé sledovat, jak různé univerzity fungují. Tvrdí, že se můžeme poučit z toho, co dělají jinak, lépe a zároveň předat i své vlastní zkušenosti. „Také administrativa pobytu je opravdu nenáročná. Na univerzitě mi vždy vyšli maximálně vstříc,“ dodává.

Druhým typem pobytu je tzv. školicí program. Na ten se může přihlásit nejen pedagogický pracovník, ale jakýkoliv zaměstnanec Masarykovy univerzity s uzavřenou pracovní smlouvou. Náplň těchto pobytů je opravdu rozmanitá. Účastník může absolvovat praktická či odborná školení. Dále také workshopy či semináře nejen na zahraniční univerzitě, ale třeba i v neziskové či jakékoliv jiné místní organizaci.

Právě s tímto pobytem má zkušenosti například doktorka Lucie Winklerová, která působí jako projektová manažerka na oddělení výzkumu a projektů ECON MUNI. „V květnu 2021 jsem v rámci programu Erasmus+ vyjela na univerzitu do Valencie na tzv. Staff Week určený pro administrativní zaměstnance. V rámci programu jsme vzájemně sdíleli a porovnávali vlastní zkušenosti, především s fungováním různých agend na jednotlivých univerzitách,“ vysvětluje Winklerová.

Dodává, že ji výjezd obohatil nejen informačně, ale i jazykově a kulturně. „Účastnila jsem se konverzačních lekcí anglického jazyka, které byly rozšířeny i o kulturní poznávání Valencie. Byl to můj první výjezd v rámci programu Erasmus+ a věřím, že ne poslední,“ uzavírá Winklerová.

Pobytové i cestovní náklady jsou za dodržení podmínek hrazeny grantem programu Erasmus+. Více informací o financování najdete na stránkách Centra zahraniční spolupráce.

Rádi byste se některého z programů zúčastnili? Tak právě teď je ten pravý čas. Přihlášky pro akademický rok 2022/2023 lze podávat do 24. dubna 2022. Veškeré informace naleznete na portálu zaměstnance.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.