Univerzita otevřela krizové centrum. Přihlásilo se přes 2000 dobrovolníků

16. 3. 2020 redakce Magazínu M

Na Masarykově univerzitě dnes vzniklo Krizové operační centrum MU, jehož cílem je co nejlépe koordinovat pomoc v době mimořádných opatření zavedených kvůli šíření nového koronaviru. Součástí centra jsou zaměstnanci univerzity, studenti i dobrovolníci. Zpracovávají zejména přihlášky stovek dobrovolníků z řad studentů i veřejnosti, kteří se hlásí přes univerzitní web www.muni.cz/koronavirus#dobrovolnici, a také řeší požadavky na dobrovolnickou pomoc ze strany institucí a jednotlivců, kteří se hlásí tamtéž.

Centrum vzniklo jako reakce na rozšiřující se aktivity univerzity a velký zájem zejména ze strany vysokoškoláků o zapojení se do řešení celospolečenské nouzové situace. „S prvními dotazy, jak pomoci v dané situaci, se na nás studenti a zaměstnanci začali obracet bezprostředně poté, co byla přerušena kontaktní výuka. Pomáhat chtějí i absolventi a lidé z ostatních brněnských vysokých škol. Velmi nás to potěšilo, a proto jsme chtěli, co nejdřív zprovoznit systém, který by umožnil dobrovolnickou pomoc koordinovat,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

V Krizovém operačním centru MU jsou soustřeďovány informace o poptávané pomoci i o přihlašovaných dobrovolnících, kterých se k různým činnostem - od pomoci seniorům, přes hlídání dětí až po výpomoc s IT - přihlásilo už více než 2000 a další se hlásí. S prosbou o využití pomoci se ozvaly také desítky institucí i jednotlivců.

První už pomáhají

Dobrovolníci z řad vysokoškoláků Masarykovy univerzity začali pomáhat už o víkendu. Studenti nejvyšších ročníků Lékařské fakulty MU vypomáhají od soboty s odběry vzorků od pacientů s podezřením na nový koronavirus na provizorních stanovištích ve Fakultní nemocnici Brno, ale také s odpovídáním dotazů na infolinkách Krajské hygienické stanice a dalších krizových linkách. Od dnešního rána se také studenti Pedagogické fakulty MU starají v bohunickém kampusu o děti zaměstnanců nemocnice.

Medici pomáhá s odběrem vzorků od potenciálně nakažených ve Fakultní nemocnici Brno.