Studující špičkoví sportovci se opět mohou přihlásit o stipendium

19. 11. 2020 Gabriela Peringerová

Triatlonistka Alžběta Hrušková patří mezi sportovce a studenty Masarykovy univerzity, které podporuje projekt UNIS.

Krasobruslařka a studentka Fakulty sportovních studií MU Eliška Březinová, beachvolejbalista a student Přírodovědecké fakulty MU Patrik Maňas, triatlonistka a studentka Právnické a Filozofické fakulty MU Alžběta Hrušková, reprezentant v plachtění a student Ekonomicko-správní fakulty MU Jakub Halouzka, stolní tenistka a studentka Filozofické fakulty MU Karolína Mynářová. To je jen pět z celkem čtyřiačtyřiceti sportovců, kteří pro letošní rok získali finanční podporu v projektu UNIS (Univerzitní sport). Šanci dostávat měsíčně několikatisícové stipendium mají nyní další sportovci, kteří studují na Masarykově univerzitě.

„Je to výzva na studenty univerzity, kteří sportují na vrcholné úrovni. Díky projektu UNIS mají šanci na stipendium, tedy finanční podporu. Z tohoto důvodu hledáme sportovce studující na fakultách napříč Masarykovou univerzitou,“ vysvětluje Tomáš Sedláček, koordinátor strategického plánování na Fakultě sportovních studií MU.

Cílem programu UNIS je vytvořit takové podmínky, aby úspěšní a nadějní sportovci s mimořádnou sportovní výkonností mohli studovat a skloubit jak náročné studijní požadavky, tak sportovní přípravu a účast na soutěžích. Do projektu bude pro kalendářní rok 2021 zařazeno opět 44 sportovců.

Sběr přihlášek začíná 3. listopadu a bude ukončen 20. listopadu 2020. Pro zapojení do projektu musí zájemce o podporu vyplnit dotazník. Pro zařazení do projektu pak musí splnit konkrétní podmínky, které jsou uvedené na webových stránkách fakulty sportovních studií.

Všechny přihlášky vyhodnocuje organizační tým projektu, který pak jednotlivé sportovce navrhuje ke schválení Vysokoškolskému sportovnímu centru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy – VIKTORIA VSC.

Kladné stanovisko od organizačního týmu a stipendijní podporu získala hned v prvním ročníku projektu i triatlonistka Alžběta Hrušková. Studuje italštinu a také právo. „Projekt UNIS mi přináší spoustu výhod, především mi ulehčuje život v tom ohledu, že se můžu naplno věnovat sportu a studiu bez toho, aniž bych musela řešit finanční prostředky a chodit na brigády. Protože to už bych určitě nestíhala,“ říká česká reprezentantka, vítězka tří závodů Evropského poháru juniorek a letos celkově třetí nejlepší triatlonistka v Českém poháru.

Do projektu UNIS se v pilotní fázi zapojilo 359 sportovců z 21 veřejných vysokých škol. Stipendia se udělují ve výši od 5 do 15 tisíc korun měsíčně, podle kategorií.

(Text převzat z Magazínu M.)