Skvostný knižní „dar“ od NTK Praha

Národní technická knihovna v Praze zakoupila pro účastníky národního konsorcia CzechELib (tedy i pro MU) přístup do téměř 20 tisíc elektronických knih od předních světových vydavatelů odborné a vědecké literatury – Elsevier, Springer, Taylor & Francis a Wiley.

19. 1. 2018 Jiří Poláček

Celé oznámení NTK včetně odkazů na plné seznamy knih je dostupné zde.

Abychom vám ulehčili práci s prozkoumáním této parádní nabídky, vybrali jsme všech 2 821 titulů z ekonomických oblastí a publikovali je v jednoduché webové aplikaci na adrese http://ok.svi.econ.muni.cz/ntk/

Zde si můžete celý tabulkový seznam prohlížet, třídit (kliknutím na název sloupce) a filtrovat pomocí vlastních klíčových slov (po kliknutí na tlačítko „Hledat“ a zapsáním výrazu do příslušných textových polí). U titulů od Springeru, T&F a Wiley je rovněž k dispozici přímý odkaz na plný text knihy, u Elsevieru uvádíme odkaz na platformu ScienceDirect, kde lze plný text dohledat.

V dohledné době by také všechny přístupné tituly měly být importovány do univerzitního „Vyhledáváku“ EBSCO Discovery Service, o této skutečnosti vás ještě budeme informovat.

Knihy od vydavatele Springer jsou zakoupeny trvale všechny a MU k nim bude mít přístup tak dlouho, jak dlouho bude participovat na předplácení časopisů od Springeru v rámci konsorcia CzechELib (minimálně pět let, s největší pravděpodobností mnohem, mnohem déle).

Knihy od ostatních vydavatelů jsou všechny dostupné pouze v letošním roce. Od příštího roku zůstanou přístupné pouze ty nejžádanější tituly. Proto pokud zde objevíte nějaké užitečné knihy, určitě je doporučte svým kolegům, spolužákům či studentům, ať zvýšíte pravděpodobnost, že právě tyto kousky budou pořízeny trvale. I zde platí, že MU k nim bude mít přístup po dobu participace univerzity na předplácení časopisů od vydavatelů Elsevier, Taylor & Francis a Wiley, tj. opět minimálně do roku 2022, spíše však déle.

Pro jistotu připomínáme, že stejně jako v případě ostatních elektronických zdrojů informací i zde platí, že plné texty jsou dostupné pouze z počítačů MU. Pro přístup z domova je zapotřebí nastavit vzdálený přístup.