Plastové kelímky? Naše řešení je víc sexy, říká student

15. 6. 2021 Ekonomicko-správní fakulta MU

S udržitelnou a ekologicky šetrnější alternativou k jednorázovým kelímkům přišel mladý student Ekonomicko-správní fakulty MU. Na Hithitu se podařilo Vojtěchu Tomanovi vybrat pro uskutečnění svého nápadu přes 180 tisíc korun, téměř o čtyřicet tisíc více než byl původní cíl. Jeho projekt zaujal třeba i Jihomoravské inovační centrum, které podporuje začínající podnikatele.

Kelímek OneCup. je vyroben z potravinářské nerezové oceli. „Oproti sklu je podstatně odolnější. Při pádu se nerozbije. Navíc jde o stoprocentně recyklovatelný materiál,“ popisuje Vojta. Ten se sám o ekologii dříve příliš nezajímal, časem mu ale velké množství jednorázových plastů kolem něj začalo vadit. Právě OneCup. může přispět k jejich redukci.

Hlavním cílem projektu je nahradit miliony jednorázových plastových kelímků udržitelnou a šetrnější alternativou. Student se snaží také prostřednictvím sociálních sítí informovat veřejnost o problematice plastů. „Nechci přispívat k lepšímu zdraví planety jen odmítáním určitých výrobků, ale i vlastním tvůrčím přístupem a šířením osvěty,“ vysvětluje.

Unikátnost kelímků spočívá zejména v metodě jejich potisku. Vojta se totiž rozhodl, že nechce používat barvy, které často obsahují škodlivé látky. Laser se mu zdál zase energeticky náročný. Místo toho se inspiroval u svého dědečka a využil také nabytých znalostí z hodin chemie. Nakonec se rozhodl pro elektrolýzu. „Na gymplu jsem o ní psal s kamarádem ročníkovou práci. A dědeček vyrábí nože, pomáhal jsem mu na ně tetovat podobnou metodou různé ornamenty,“ popisuje. Vystačí si tak jen s trochou elektrického proudu, kuchyňskou solí a vodou.

Kelímky se začnou prodávat v průběhu léta. Po spuštění prodeje Vojta zužitkuje také praktické vědomosti ze svých studií. Na Ekonomicko-správní fakultě MU totiž studuje obor Finance. Momentálně se Vojta snaží nabídnout své kelímky brněnským kavárnám a barům. Zároveň věří, že časem by se OneCup. mohl rozšířit i na festivaly a nahradit tak vratné plastové kelímky, které se v posledních letech na akcích objevují. „Lidé už na ten plast tolik neslyší. Řekněme, že to naše řešení je více sexy,“ zakončuje student.

Vojtěchu Tomanovi gratulujeme a přejeme hodně úspěchů!