Osobnosti z MUNI ECON v médiích

27. 9. 2021 Ekonmicko-správní fakulta MU

Ekonomicko-správní fakulta je škola plná výrazných osobností. Pedagogický tým je tvořen vyhledávanými odborníky a příběhy úspěšných absolventů jsou inspirativní pro další generace studentů.

I tak by se dal ve stručnosti popsat fakt, díky kterému dostávají lidé spojení s naší školou prostor v mediálním éteru. Jejich názor je díky odvedené práci, znalostem a schopnostem velice žádaný. Svým vyjádřením chtějí poradit, podpořit anebo podnítit k dalšímu přemýšlení.

Příkladem toho jsou čtyři články v respektovaných médiích, které byly nedávno publikovány a neměly by vaší pozornosti uniknout.

Štěpán Mikula – Sudety volí jinak

Pro Aktuálně.cz poskytl on-line rozhovor Štěpán Mikula. Ten působí na Katedře ekonomie jako odborný asistent. Témata jeho prací, která se zaměřují na voličské chování, vliv fake news na politiku či specifické podmínky v pohraničí, jsou v předvolebním období velice aktuální. Štěpán se této problematice podrobně věnoval ve svém výzkumu.

V článku pak vysvětluje, co je to tzv. sudetská karta a jak se s ní dá před volbami hrát. Zajímavou částí je přepis on-line rozhovoru, v němž Mikula odpovídá na dotazy lidí, kteří se o tuto problematiku zajímají anebo se jich bezprostředně týká.

Alena Šafrová Drášilová – jak bojovat s inflací

Inflace v poslední době zaznamenala růst. To děsí nejednoho Čecha, který si během lockdownů našetřil nemalé částky. Co s volnými penězi, aby člověk netratil? To je otázka, kterou si klade Finmag. Mezi významnými odborníky na ni odpovídá i Alena Šafrová Drášilová, lektorka a odborná asistentka na katedře podnikového hospodářství a také autorka knihy Základy úspěšného podnikání. Jak odpovídala? Co je podle ní výhodné? A kdy je dobré si finanční jistinu i přes inflaci ponechat? To vše zjistíte v článku Co s volným milionem? Boj s inflací očima expertů.

Josef Mech – Sportobchod expanduje na evropský trh

V úvodu jsme psali, že příběhy úspěšných absolventů naší fakulty jsou inspirativní. Třeba ten Josefa Mecha, který vybudoval firmu s miliardovým obratem na obzoru. O svých začátcích s podnikáním, vyprofilování Sportobchodu a o jeho plánech do budoucna se Josef rozpovídal pro Forbes Česko. V článku se mimo jiné dočtete, jak si jako klientela v zahraniční konkurenci vedeme nebo to, že i mistr tesař se utne a ambiciózní plány jsou mnohdy vykoupeny „studenou sprchou“ s milióny v mínusu. Josef Mech a jeho společník jsou však důkazem toho, že s jasnou myslí a chladnou hlavou lze dokázat velké věci a růst jejich firmy je toho zářným příkladem.

Michal Ďuriník a František Špás – zázračný nápoj kombucha

Znáte kombuchu? Tento fermentovaný nápoj napěchovaný vitamíny vám může pomoci zlepšit trávení, udržet žaludeční rovnováhu nebo vás osvěžit po těžkém jídle. Kombucha se dnes dostává zpět na pulty českých obchodů a barů, a to i právě díky zásluze dvou podnikatelů z naší fakulty. Duo Michal Ďuriník, vyučující z Katedry podnikového hospodářství, a František Špás, student programu Podniková ekonomika a management, spojili své znalosti, schopnosti a chuť podnikat a v roce 2018 založili společnost Loklok. Mladá firma rychle roste a dnes již do oběhu dodává okolo desítky tisíc lahví kombuchy měsíčně. V článku portálu CzechCrunch si můžete přečíst více o vzniku a působení společnosti Loklok, a také se dozvědět, jak snadno zvýšit svou produktivitu nejen po obědě.