Oslavy 20 let francouzsko-českého programu veřejné správy (MFTAP)

24. 1. 2020 Robert Jahoda

Minulý rok oslavila univerzita 100 let své existence, během které se stala etablovanou mezinárodní institucí ve vzdělávání a výzkumu. Malým střípkem k mezinárodnímu renomé Masarykovy univerzity přispěl i francouzsko-český navazující magisterský program Veřejná správa (Administration publique), který je realizován ve spolupráci s Université de Rennes 1. Tento program v roce 2019 oslavil 20 let své existence a jako dárek získal mezinárodní akreditaci od European Association for Public Administration Accreditation. V současné chvíli jsme tak jedinou univerzitou v ČR, která se touto akreditací může prokázat.

Nabízený magisterský program není „masovou“ záležitostí, vždyť za 20 let existence jím prošlo přibližně 400 studentů. Ti dnes zastávají významné pozice v institucích veřejné správy na místní, národní či evropské úrovni. Hodně absolventů však našlo uplatnění i v soukromém sektoru, kde využívají své perfektní znalosti francouzského jazyka. Jsme rádi, že na nás nezapomínají a jako mentoři dnes nabízí studentům programu místa k uskutečnění jejich stáží.

Oslavy fungování vzniku programu byly na Masarykově univerzitě spojeny se 100. výročím založení univerzity. V rámci oslav obdržela 6. března 2019 paní Marie-Liesse Houbé Masse Zlatou medaili MU. Samotná česká oslava studijního programu MFTAP pak proběhla 15. června jako součást oslav 100 let univerzity.

Francouzské oslavy fungování programu se uskutečnily 6. prosince 2019 na Institutu přípravy obecné veřejné správy (IPAG) při univerzitě Rennes 1 za účasti celé řady významných hostů. Vzpomeňme alespoň Davida Alise, prezidenta Université de Rennes 1, Františka Meda, zástupce vedoucího úřadu Velvyslanectví ČR v Paříži, nebo Břetislava Dančáka, prorektora MU pro internacionalizaci.

Během této akce byla na francouzské univerzitě slavnostně otevřena studovna pojmenovaná po českém prezidentu Václavu Havlovi. Paní Marie-Liesse Houbé k tomu řekla: „Volba jména Václava Havla pro tuto studovnu nebyla náhodná. Byl to muž s výjimečnými vlastnostmi, který věděl, jak udělat dojem, s neúnavným hledáním demokracie. Doufáme, že může inspirovat všechny studenty, kteří přijdou do této místnosti studovat a hledat další zdroje.“ Pan Medek k tomu dodává: „Tento magisterský program svědčí o naší touze vzdát hold klíčovým hodnotám, které Václav Havel obhajuje: pokora a integrita před světem.“