Na změně 20 let starého zákona o finanční kontrole se bude podílet i ESF MU

26. 4. 2021 Ekonomicko-správní fakulta MU

Jak funguje řízení a kontrola veřejných financí v orgánech veřejné správy bude zjišťovat v následujících dvou letech tým Ekonomicko-správní fakulty pod vedením doktora Filipa Hrůzy z Katedry veřejné ekonomie v rámci projektu Posílení řízení a kontroly veřejných financí. Hlavním řešitelem tohoto projektu je Ministerstvo financí České republiky a kromě Ekonomicko-správní fakulty MU se na něm budou podílet i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvojprávnické fakulty MasarykovyKarlovy univerzity.

Cílem celého projektu je posílit kontrolu a řízení veřejných financí v České republice a navrhnout nové právní úpravy tohoto systému. Úkolem týmu Ekonomicko-správní fakulty MU bude zpracování analýzy fungování vnitřních kontrolních systémů orgánů veřejné správy a komplexní vyhodnocení stávajícího nastavení. Zjištění odborníků z ESF MU, která z analýzy vyplynou, budou podkladem pro odborné diskuse v rámci celého projektu.

Výsledky analýzy by pak měly vést ke změně legislativy, konkrétně zákona č. 320/2001 Sb. o finanční kontrole ve veřejné správě. „Aktuální legislativa související s touto problematikou je zde bez výrazných změn a úprav již 20 let, přičemž dlouhodobě se v ČR vedou debaty o její stávající a možné podobě,“ říká doktor Hrůza. Zákon totiž vznikal v době, kdy se Česko chystalo vstoupit do Evropské unie, byl přijat ve zrychleném procesu a neprošel tak důkladným zkoumáním. Kritici zákona upozorňují například na jeho nepružnost, a právě změna legislativy by mohla celý systém kontroly a řízení veřejných financí zkvalitnit.

Analýza, kterou tým odborníků z ESF MU pod vedením doktora Hrůzy provede, se bude zabývat patnácti typy organizací, které tomuto zákonu podléhají. Řízení financí tak budou zkoumat například v krajích, obcích, zdravotních pojišťovnách nebo na veřejných vysokých školách. Ekonomové budou vést přímo v jednotlivých organizacích řízené rozhovory. „Při analýze plánujeme využít i další výzkumné metody. Jednou z nich bude i literární rešerše legislativy související s danou problematikou a českých i zahraničních národních dokumentů. Budeme studovat i výzkumné články zaměřené na toto téma,“ popisuje doktor Hrůza.

Celý projekt bude trvat třicet měsíců, od března roku 2021 do června roku 2023, a bude podpořen z Norských fondů ve výši 16,5 milionů Kč.

Doktoru Hrůzovi a celému týmu fakulta ke spolupráci na tomto významného projektu velmi gratuluje!