Kulatý stůl projektu Nová mobilita odstartoval mezinárodní diskusi a spolupráci

26. 3. 2019 Ondřej Repík

Ve dnech 13. až 15. března 2019 se na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity  konal odborný workshop s názvem „Round Table and special issue on introducing on-track competition in the passenger rail services“. Workshop pořádal Institut pro dopravní ekonomii, geografii a politiku Masarykovy univerzity (ITREGEP) v rámci projektu „Nová mobilita - vysokorychlostní dopravní systémy a dopravní chování populace“, reg. č.: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_026/0008430, který je financován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Hlavními organizátory kulatého stolu byli doc. Zdeněk Tomeš a dr. Monika Jandová. Na semináři se sešli zástupci významných univerzitních pracovišť z několika evropských zemí (Masarykova univerzita, University of Leeds, Jagellonian University Krakow, Graz University of Technology, Universidad Nacional de Educación a Distancia Madrid, University of Belgrade, Politecnico di Milano, Warsaw School of Economics, University College London), spolu se zástupci odborné veřejnosti (OECD, DIW Berlin, slovenský Dopravný úrad, český Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, SNCF jako francouzský národní železniční dopravce).

Bez popisku
Bez popisku

Stěžejním tématem této akce byla open access konkurence na železnici s cílem sdílet zkušenosti s konkurencí na železnici v různých zemích Evropské unie. Současně byl kulatý stůl rozdělen do dvou bloků „Market effects“ a „Regulation“, které koordinovali profesor Chris Nash, doc. Phill Wheat a doc. Zdeněk Tomeš. V rámci jednotlivých bloků byla diskutována například témata: obchodní příležitosti na železnici, kvalita služeb na železnici, benefity pro spotřebitele vs. náklady pro veřejné finance, regulace na železnici a její smysl, dostupnost kapacity železniční tratě a výše poplatků, apod.

Hlavním cílem projektu Nová mobilita je zintenzivnit mezisektorovou a mezioborovou spolupráci v rámci výzkumu změn mobilitního chování populace v kontextu rozvoje vysokorychlostních železnic v ČR. V rámci projektu vznikla odborná platforma propojující výzkumné organizace, subjekty aplikační sféry a instituce veřejné sféry, která se bude komplexně zabývat socioekonomickými dopady tohoto fenoménu na společnost a kvalitu života obyvatel. Smyslem platformy je účinná výměna zkušeností, znalostí a informací mezi všemi zainteresovanými subjekty.

Bez popisku

Bez popisku


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.