Kde bere statistický úřad data? Dozvíte se v novém předmětu!

28. 8. 2017 Marta Vavřinová

V podzimním semestru 2017/2018 bude poprvé otevřen předmět Hospodářská statistika. Navzdory názvu nemá hospodářská statistika nic společného se statistikou matematickou, s průměry, t-testy či Bayesem. Naopak vám umožní pochopit, kde se v Českém statistickém úřadu berou data, na co se při práci s nimi můžete a nemůžete spolehnout, kde seženete vstupy pro svou vlastní práci, na čem jsou založené předstihové ukazatele a podobně. K úspěšnému zvládnutí předmětu nepotřebujete žádné předchozí znalosti statistiky či matematiky, využijete ovšem základní pojmy z oblasti makroekonomie. Předmět vám také pomůže při dalším studiu makroekonomie, hospodářské politiky, regionální ekonomie a podobně.

Hospodářskou statistiku bude přednášet prorektor Vysoké školy ekonomické v Praze docent Jakub Fischer, který je dlouholetým spolupracovníkem Českého statistického úřadu. Při zvažování zápisu předmětu doporučuji přečíst i následující rozhovor.

Více informací o předmětu poskytne Ing. Hana Lipovská z katedry ekonomie, podrobnější informace naleznete i v katalogu předmětů.

docent Jakub Fischer - prorektor Vysoké školy ekonomické v Praze