Jan Frait: Když jde v ekonomice vše dobře, buďme obezřetní, může jít o iluzi

Poslední říjnový den navštívil Ekonomicko-správní fakultu člen bankovní rady České národní banky, profesor Jan Frait, který studenty seznámil s globálním měnovým a finančním vývojem posledního čtvrt století. 

7. 11. 2022 Denisa Mazourková

Jan Frait, člen bankovní rady ČNB, přednáší na Ekonomicko-správní fakultě MU

Velkým tématem současnosti je inflace, která trápila vyspělé země naposledy v první polovině 80. let a již v druhé polovině desetiletí prakticky vymizela, a to až do letošního roku. V době velkého zklidnění se očekávaly dekády skvělého ekonomického vývoje, rychlého hospodářského růstu, stabilní inflace a velkého technického pokroku. „Když něco delší dobu funguje, tak si lidé myslí, že to bude navždy, ale ono to navždy není,“ uvedl Jan Frait. Mladí ekonomové si odnesli ponaučení, aby byli v situacích, kdy jde v ekonomice vše podezřele dobře, obezřetní a přemýšleli, jestli nejde pouze o iluzi.

Finanční systém je nejvíce zranitelný a náchylný k potížím v období nízké inflace, růstu ekonomiky, úvěrování a cen aktiv. První dva roky si uvědomujeme předchozí krize, jakmile ale pozitivní situace trvá několik let, považujeme tento stav za trvalý. Žádáme si o úvěry, kupujeme více aktiv a nemovitostí. Nakonec nad sebou systém ztratí kontrolu. „Věci nelze dělat do nekonečna, a pokud si někdo myslí, že centrální banky budou vždy schopné vše zachránit, tak to tak asi nebude. Vše má své limity,“ řekl Frait. V období nečekaného šoku, jako je covid či válka, je důležitá odolnost finančního systému, proto Česká národní banka sleduje skrytá rizika, která by mohla s příchodem šoku zapříčinit zhroucení systému.

V debatní části měli studenti zájem o témata dopadu koronaviru, postoje ČNB ke kryptoměnám nebo vstupu České republiky do eurozóny. Podle Jana Fraita je při vstupu do eurozóny zásadní oblastí vstup do bankovní unie. „V tom momentě, kdy řekneme, že chceme do eurozóny, odevzdáváme klíč od našeho bankovního sektoru do Frankfurtu, Paříže a Bruselu,“ vysvětlil Frait. Proto bychom dle něj do eurozóny vstupovat neměli, na rozdíl od zemí s ekonomickými potížemi, které potřebují pomoci.

Česká národní banka je jednou z nejvíce komplexních centrálních bank na světě. K jejím cílům patří především udržování stability cenové a finanční, řešení krizí jednotlivých bank a ochrana spotřebitele na finančním trhu. Profesor Jan Frait je členem bankovní rady České národní banky již podruhé, jeho zodpovědností je dohled nad finančním trhem a také implementace měnové politiky.

Fotografie z přednášky:

Záznam přednášky:


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.