Interaktivní prohlídka ukazuje, jak ekonomům ve vědě pomáhají roboti

27. 11. 2020 Jan Nepovím

Celý program Noci vědců si letos můžete vychutnat z pohodlí domova a opakovaně se k obsahu vracet. Vše jsme pro vás totiž připravili online. Vydejte se spolu s rodiči, prarodiči, mladšími sourozenci a kamarády na průzkumnou robotí expedici a zjistěte, zda vědcům na Ekonomicko-správní fakultě MU pomáhají roboti a jestli jsou lepší než lidé?

Virtuální prohlídka vás zavede do světa financí, ve kterém si vyzkoušíte, jestli poznáte euromince různých států, a taky se dozvíte, zda je lepším obchodníkem člověk nebo robot. Vaši lidskou pomoc bude potřebovat robot Emil, který si neví rady s tím, jaká data použít pro předpovídání na finančních trzích. A jak je to třeba s předpovídáním a monitorováním finančních trhů vám přiblíží video o terminálu Bloomberg.

Zaposlouchat se můžete do přednášky o budoucnosti robotů a lidí v podnicích a o experimentech se základním nepodmíněným příjmem.

Mimo svět financí pomáhají roboti lidem i v cestovním ruchu. Sbalené věci v kufru, který vás na cestách poslušně následuje, nebo hotel plný robotického personálu? I takové projekty jsou dnes již realitou. Vědcům v cestovním ruchu roboti pomáhají vizualizovat data a zobrazovat tak interakce mezi jednotlivými službami a turistickými cíli.

Zobrazovat velké množství open dat z veřejného sektoru v mapách pomáhá software, pomocí kterého vznikla interaktivní mapa neziskových organizací. Zkuste díky této mapě zjistit, která nezisková organizace získává nejvíce financí od státu nebo jaké neziskové organizace se nachází v blízkosti vašeho bydliště.

Virtuální prostředí bude návštěvníkům k dispozici minimálně do konce roku. Můžete se tak k obsahu opakovaně vracet a virtuálně navštívit i ostatní fakulty Masarykovy univerzity nebo další instituce v celé České republice.