Gratulujeme prvnímu emeritnímu profesorovi na ESF

13. 4. 2021 Daniela Marcollová

Profesor Ladislav Blažek byl za své mimořádné zásluhy o vznik a rozvoj Ekonomicko-správní fakulty jmenován emeritním profesorem. Srdečně blahopřejeme a těšíme se na opětovné setkávání na půdě fakulty.

prof. Ing. Ladislav Blažek, CSc.

Profesor Blažek byl jedním ze zakladatelů Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity, který se nesmazatelně zapsal do celé její dosavadní historie.

S Masarykovou univerzitou spojil svou profesní dráhu už v roce 1980, kdy zde zahájil své působení coby vědecký pracovník na Ústavu ekonomiky a řízení nevýrobní sféry. Před třiceti lety patřil mezi zakladatele naší fakulty, stal se jejím prvním děkanem a vedl ji téměř celou dekádu (1991–1999). Zároveň byl i vedoucím Katedry řízení, následně pak vedoucím Katedry podnikového hospodářství (1999–2014).

V průběhu své akademické dráhy se profesor Blažek věnoval zejména obecnému managementu a strategickému řízení podniku. V těchto oblastech publikoval několik desítek článků a knih, jimiž si získal renomé nejen v České republice, ale v celém středoevropském regionu. V 90. letech se v naší zemi spolupodílel na formování oboru management, otevíral cestu novým konceptům a jejich využívání ve výuce i v praxi. Jako oblíbený pedagog vedl výuku na všech stupních vysokoškolského studia a vychoval tak novou generaci odborníků v oblasti managementu.

Během svého dlouholetého působení na Masarykově univerzitě byl profesor Blažek vždy aktivním členem akademické obce a zastával řadu významných funkcí – byl členem Vědecké rady ESF i MU, zasedal v Akademickém senátu ESF i MU, patřil do pracovní skupiny pro ekonomii Akreditační komise ČR, byl členem Rady pro vnitřní hodnocení MU.