Dlouhodobý výzkum sociálního podnikání na ESF MU slaví mezinárodní úspěch

16. 4. 2021 Ekonomicko-správní fakulta MU

Profesor Juraj Nemec z Katedry veřejné ekonomie ESF MU publikoval s kolegy z Univerzity Karlovy a Univerzity Mateja Bela článek v Public Management Review, nejvýznamnějším časopisu v oboru public management na světě.

Článek prezentuje výsledky jejich dlouhodobého výzkumu rozvoje sociální ekonomiky a sociálního podnikání v České a Slovenské republice po roce 1989 a také ukazuje, jakým směrem by bylo vhodné rozvíjet oblast sociálního podnikání v budoucnu.

K publikačnímu úspěchu gratulujeme profesoru Nemcovi i celému týmu.

Článek The evolutionary trajectory of social enterprises in the Czech Republic and Slovakia se zabývá sociálním podnikáním, které má v historii České a Slovenské republiky silné kořeny, a jeho evolucí. Publikované výsledky ukazují, že se sociální podnikání v Česku a na Slovensku po revolučním roce 1989 vyvíjí odlišným způsobem. Podle profesora Nemce se tyto rozdíly nejvíce projevují zejména během tzv. vnějších šoků ekonomických, jakým byla např. světová finanční a hospodářská krize mezi lety 2008 a 2010, nebo také politických, jímž byl např. vstup do EU v roce 2004.

Z hlediska teorie výsledky výzkumu obohacují historický institucionalismus o poznatky, které se týkají vlivu externích šoků na konvergenci či divergenci systému. V praxi pak může být tento výzkum důležitý pro výkon reálné veřejné politiky, neboť vytváří rozhraní, které umožní politikům a jejich rádcům odhadnout možné vývojové trajektorie systémů sociálního podnikání v České a Slovenské republice a na základě toho designovat optimální opatření na podporu rozvoje sociálního podnikání.

Výzkum probíhá v rámci projektu podpořeného Grantovou agenturou ČR – Alternativní způsoby poskytování služeb.